Przewierty kontrolowane – dlaczego warto je wykonywać?

Dzięki możliwości wykonania przewiertu kontrolowanego, drogi lub inne przeszkody terenowe nie utrudniają układania rur w instalacjach wodociągowych lub ciepłowniczych. W większych miastach przewierty dotyczą najczęściej stworzenia łuku pod ulicą w celu przełożenia tamtędy rurociągu. 

Przewierty kontrolowane – nowoczesny sposób na wykopy

Określane też skrótem HDD, przewierty kontrolowane ułatwiają prowadzenie instalacji np. wodociągowych przez zatłoczone centra miejskie. Przewiert biegnie poziomo, często po łuku (można zaprojektować optymalną trajektorię). Dzięki temu nie zostają zniszczone drogi, parki, można korzystać z istniejących obiektów mimo prowadzonych prac.

Technologia jest bezpieczna dla środowiska i dość oszczędna, w porównaniu do prowadzenia typowych prac polegających na wykopach. Ważny jest projekt oraz ustalenie optymalnego przebiegu przewiertu. Po obu stronach planowanego odcinka wierci się otwory i pod wybranym kątem wprowadza wiertnice, a następnie rury.

Czy przewierty kontrolowane mają wiele zalet?

Obecnie wykonuje się często przewierty kontrolowane z uwagi na istnienie wielu różnych struktur, które mogłyby ulec uszkodzeniu podczas prowadzenia wykopów. Ta metoda jest bardziej wymagająca technologicznie, ale szybsza, tańsza i bezpieczniejsza. Doceniają ją też osoby zwracające uwagę na otoczenie – środowisko naturalne.

Dla przykładu, rurociąg może biec przez teren zielony, przez który płynie również rzeka. Nie trzeba kopać i niszczyć środowiska. Przewierty sterowane w Warszawie czy okolicach realizowane są tak, by całość rur została przełożona pod korytem rzeki. Wystarczy zadbać o dokładny projekt i jego precyzyjną realizację.

Przecisk pod drogą – czym się różni od przewiertu?

Często stosuje się zamiennie nazwy czynności – przeciski i przewierty. Nie są one tym samym. W celu wykonania przecisku wykorzystywane są tzw. krety, czyli specjalne maszyny wykonujące całość pracy. Przewierty kontrolowane wymagają zastosowania wiertnic. Obie metody gwarantują dobre rezultaty w terenie.

Podsumowując, warto wziąć pod uwagę możliwość wykonania przewiertu, jeśli tradycyjny wykop mógłby okazać się zbyt inwazyjny. Wiele firm świadczy profesjonalne usługi związane z przewiertami.