Rowery – czym się kierować przy ich wyborze

wybor roweru

Odwiedzając dobry sklep rowerowy masz zwykle do wyboru pokaźną liczbę jednośladów. Niektóre z nich przeznaczone są do jazdy szosowej, inne do górskiej. O czym warto pamiętać przy wyborze sprzętu dla siebie?

Zanim odwiedzisz sklep rowerowy: podstawowe rodzaje rowerów

Przed tym, zanim znajdziesz dobry serwis rowerów w Toruniu i kupisz akcesoria, musisz postawić na odpowiedni jednoślad. Do wyboru masz bardzo różne typy rowerów. Niezwykle ważne przed ich wyborem jest zastanowienie się nad pytaniem: do czego potrzebny jest mi rower?

Dobrze wyposażony sklep rowerowy z pewnością będzie oferował rowery miejskie. To sprzęt, na którym zachowasz mocno wyprostowaną pozycję. Umożliwia to wygodną obserwację przestrzeni i daje komfort podczas jazdy na niewielkich dystansach. Cechami takiego typu roweru są: niska rama, obecność koszyka na zakupy, uproszczone napędy.

Bardzo popularne są też rowery górskie, czyli maszyny wyspecjalizowane do jazdy po pagórkowatym terenie. Bardzo ważna jest tu amortyzacja. W ramach tej grupy rowerów znajdziesz kilka typów sprzętu. Będą tutaj obecne także rowery rekreacyjne, jednak jazda nimi po płaskim terenie nie jest zbyt wydajna.

Dobry sklep rowerowy to bogaty asortyment

Z pewnością dobry sklep rowerowy będzie miał w asortymencie także rowery trekkingowe, crossowe i szosowe. Pierwsze dwie kategorie można uważać za dość uniwersalne. Posiadają takie elementy, jak pełny błotnik, bagażnik, oświetlenie lub dają możliwość ich zamontowania.

Rower szosowy bywa kojarzony jako sprzęt dla kolarzy, ale nie jest to cała prawda. Sprawdzą się zawsze podczas szybkiej i wydajnej jazdy po asfalcie. Dzięki nim można w ekspresowym tempie przejechać z punktu do punktu na dużych odległościach. Bardzo ważne jest w tym przypadku utrzymanie przez kolarza odpowiedniej pozycji ciała. Charakterystyczne dla takiego roweru są kierownica ‘’baranek’’ i wąskie opony mające bardzo małe opory toczenia – na pewno zdarzyło Ci się nieraz widzieć klasyczną “kolarzówkę”.