Skrzynki na warzywa – jakie mają zastosowanie?

skrzynia plastikowa

Jak łatwo wywnioskować z nazwy, zadaniem skrzynek na warzywa jest przechowywanie warzyw przeznaczonych np. do sprzedaży. Można też spotkać się z ich wykorzystaniem w magazynowaniu, transporcie, zbiorze warzyw na polach i działkach.

Różnorodne skrzynki plastikowe na warzywa

Wybór odpowiedniej skrzynki na warzywa jest w dużej części uzależniony od tego, do czego ma ona posłużyć. W wielu przypadkach są to proste skrzynki otwarte (bez pokrywy), dzięki czemu warzywa nie są narażone na zawilgocenie i psucie się. Mogą mieć otwory w ściankach podobnie jak skrzynki z drewna.

W skrzynkach otwartych są przechowywane owoce i warzywa przeznaczone na sprzedaż. W tym przypadku chodzi o właściwą ekspozycję. Skrzynki na warzywa powinny być wystarczająco płytkie, by przy długotrwałej ekspozycji głębiej położone warzywa nie psuły się.

Skrzynki na owoce i warzywa w magazynie

Nieco inaczej wygląda sytuacja magazynowania i transportowania warzyw. Przydatne mogą być pojemniki transportowe oraz skrzynki składane, w których warzywa nie są położone na sobie. W takich pojemnikach nie zachodzi nacisk na poszczególne warstwy, a obieg powietrza jest zachowany.

W magazynach i pojazdach służących do transportu skrzynki na warzywa często układane są jedna na drugiej. Dzięki temu oszczędza się miejsce, ale jeśli pojemniki nie są odpowiednie, warzywa będą szybko się psuły. Mogą być narażone na zgniatanie, ściskanie, wysoką temperaturę. Dotyczy to szczególnie miękkich warzyw takich jak pomidory.

Plastikowa skrzynka na warzywa

Niektóre rodzaje produktów trzeba przechowywać w odpowiedniej temperaturze. Warzywa przechowywane przez okres zimowy często wymagają utrzymania temperatury nieco wyższej niż 0 stopni. Skrzynki magazynowe mogą posłużyć jako pierwsza warstwa izolacji.

Podsumowując, skrzynki na warzywa mogą służyć jako miejsce ekspozycji, do przechowywania warzyw w magazynie lub w transporcie. Mają różne rozmiary, kształty i oczywiście też kolory.