Czym jest klingeryt?

uszczelki

Słysząc pojęcie klingeryt, nie wszyscy na początek mogą wiedzieć o co dokładnie chodzi. Prawda jest jednak taka, że klingeryt towarzyszy bardzo wielu rzeczom, z których korzysta się na co dzień. Pod tym pojęciem kryją się tak naprawdę płyty uszczelkarskie, które wykorzystywane są w najróżniejszych instalacjach czy systemach. Uszczelki są używane w hydraulice, pneumatyce czy nawet w motoryzacji. Z klingerytu wycina się uszczelki o dowolnym rozmiarze i kształcie. Płyty klingerytowe mogą jednak posiadać różniące się od siebie właściwości. Wszystko zależy tak naprawdę od materiałów, z którego są wykonane i ich proporcji.

Krótka charakterystyka klingerytu – Co warto o nim wiedzieć i czym się kierować w wyborze?

Materiał, jakim jest klingeryt to starannie dobrana kompozycja włókien aramidowych, połączonych z materiałami włóknistymi. Do tego dochodzą odporne termiczne wypełniacze. W efekcie wszystko jest wiązane mieszanką kauczukową. Najczęściej uszczelki wykonane z klingerytu mają za zadanie uszczelniać połączenia statyczne. Są bardzo uniwersalne i korzysta się z nich w praktycznie każdej dziedzinie przemysłu. Jeżeli chodzi o wybór klingerytu, warto się kierować kilkoma kryteriami. Jest to temperatura pracy, która istotna jest np. w instalacjach wodnych. Podobnie sprawa ma się z ciśnieniem. Niektóre instalacje i systemy wykazują skoki ciśnienia. Kolejnym kryterium wyboru jest określenie, co będzie przesyłane w instalacji. Może być to woda, gaz czy też kwasy. Zależnie od substancji, warto poszukać odpowiedniego rozwiązania.

Podział płyt wykonanych z klingerytu

Ogólnie rzecz biorąc, dobry producent uszczelek zapewne doradzi najlepsze rozwiązanie. Warto jednak wiedzieć, że zależnie od produktu i przeznaczenia płyty mogą się różnić. Niektóre wykazują właściwości olejoodporne, inne kwasoodporne, a jeszcze inne dobrze współgrają z wodą o podwyższonej odporności na cząstki abrazyjne. Do tego dochodzą płyty nazywane niskoparametrowymi, średnioparametrowymi jak też wysokoparametrowymi. Każde z tych rozwiązań może się czymś różnić.