Stacja diagnostyczna – jakie usługi oferuje?

stacja kontroli pojazdow

Samochody w Polsce to jeden z podstawowych środków transportu, a po krajowych drogach regularnie podróżuje nawet kilkanaście milionów pojazdów. To wszystko naturalnie nie byłoby możliwe, gdyby nie to, że istnieje rozbudowana infrastruktura składająca się ze stacji paliw, czy też właśnie stacji diagnostycznych. Gdzie odszukać stacje diagnostyczne i jakie usługi są przez nie oferowane?

Gdzie znaleźć stację diagnostyczna?

Znalezienie miejsca takiego jak stacja diagnostyczna w Gliwicach nie jest zbyt trudne, gdyż tego typu placówki znajdują się w praktycznie każdym większym mieście, co naturalnie wynika z zapotrzebowania na nie, które potrafi być całkiem spore, gdyż kilkanaście milionów pojazdów powinno przynajmniej raz w roku odwiedzić taką stację diagnostyczną.

Dlatego najlepiej jest po prostu wyszukać w sieci, gdzie znajdują się okręgowe stacje diagnostyczne, jak do nich dojechać, jakie mają opinie i w których godzinach są otwarte. W takich miejscach prowadzona jest między innymi diagnostyka samochodowa w Gliwicach, więc warto to wiedzieć na przykład przed zakupem samochodu osobowego.

Jakie usługi są oferowane przez stacje diagnostyczne?

Podstawowa usługa, która znajduje się w ofercie praktycznie każdej stacji diagnostycznej to wykonywanie okresowych badań technicznych. Każde auto, które nie jest samochodem zabytkowym i od jego pierwszej rejestracji minęły więcej niż trzy lata musi być bowiem raz w roku poddane obowiązkowemu badaniu technicznemu. Jego celem jest naturalnie ocenienie tego, czy stan samochodu jest odpowiedni i pozwala na bezpieczną jazdę po drogach publicznych.

Poza okresowym badaniem technicznym, na stacji diagnostycznej można wykonać na przykład zwyczajny przegląd samochodu, który nie ma na celu przedłużenia ważności badania, a ocenę stanu auta na przykład przed jego zakupem. Oprócz tego stacje diagnostyczne wykonują badania wymagane do uzyskania dowodu rejestracyjnego i wiele więcej. Niektóre stacje diagnostyczne to też jednocześnie warsztaty samochodowe.