Szkody górnicze to szeroka kwestia, którą zdecydowanie warto jest rozwinąć – w szczególności zaś szczegóły dotyczące odszkodowań.
Szkody górnicze – czym są, jaka jest ich charakterystyka?
W wielu rejonach Polski, a przede wszystkim na Górnym Śląsku, działalności kopalń może wielu osobom mocno napsuć krwi. Nie jest tajemnicą fakt, że budowane szyby naruszają strukturę geologiczną ziemi, a co za tym idzie może to prowadzić do pewnych nieprzyjemności na powierzchni. Delikatne i bardziej spektakularne osunięcia ziemi, tąpnięcia czy długotrwała erozja może doprowadzić do naprawdę pokaźnych szkód. No właśnie będąc przy tym słowie, powiemy sobie dziś trochę więcej o takim zagadnieniu, jak szkody górnicze.
Jaka jest ich definicja? To wszelkie uszkodzenia ruchomości oraz nieruchomości spowodowane istnieniem i działaniem kopalni – w sporym uproszczeniu, lecz taki jest tego sens. Nic więc dziwnego, iż jeżeli mowa o takiej kwestii, jak szkody górnicze odszkodowania nie są żadną nowością, a zdarzają się całkiem często. Jak jednak nietrudno się domyślić, sprawa ta nie jest zero-jedynkowa…
Z jakiego tytułu jesteśmy w stanie ubiegać się o odszkodowanie?
Wiele osób może się zastanawiać, kto może właściwie ubiegać się o odszkodowanie z uwagi na szkody górnicze i kto może złożyć wniosek o szkody górnicze. Bardzo dobrze definiuje to jednak art. 148 ust. 1 Prawa Geologicznego i Górniczego, która objaśnia czytelnie, kto ponosi odpowiedzialność za wszelkie uszkodzenia. Według tego zapisu, całościowa wina spada na przedsiębiorcę, który prowadzi ruch zakładu górniczego. Jeżeli więc uszkodzenie powstało na mieniu w momencie, gdy byliśmy już jego właścicielami, możemy wnioskować o odszkodowanie.
W poszukiwaniu fachowej pomocy w zakresie dochodzenia odszkodowania za szkody górnicze
Walka o odszkodowanie z kopalnią wcale nie musi być prostą do wygrania batalią. To właśnie dlatego zdecydowanie warto jest skontaktować się z firmą, która doskonale zna się na kwestiach szkód górniczych i wyciągnie do ciebie pomocną dłoń!
Leave a Reply