Tabletki na odchudzanie – co warto o nich wiedzieć?

co robic podczas odchudzania

Szacuje się, że w ciągu najbliższych 20 lat jedna na trzy osoby na świecie będzie zmagała się z otyłością. Nadmiarowe kilogramy są nie tylko problemem estetycznym ale także poważnym problemem zdrowotnym. Nadwaga i otyłość mogą stanowić przyczynę powstawania i rozwoju takich chorób cywilizacyjnych jak cukrzyca, nadciśnienie czy miażdżyca. Z tego też powodu, coraz więcej osób, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim, decyduje się na zmianę stylu życia i postanawia pozbyć się zbędnych kilogramów. Często też sięga po tabletki na odchudzanie.

Rodzaje suplementów na odchudzanie

Tabletki na odchudzanie w zdecydowanej większości należą do grupy suplementów, których zadaniem jest wspieranie organizmu w procesie utraty zbędnej tkanki tłuszczowej. Najczęściej albo zmniejszają uczucie głodu lub przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej.

Z uwagi na duży wybór tabletek na odchudzanie dostępnych na rynku, warto wiedzieć jakich składników poszukiwać w określonych produktach. Kluczowym w tym przypadku jest określenie swojego celu oraz oczekiwań jakie mają spełnić zakupione tabletki na odchudzanie. Warto wybierać spośród produktów w pełni naturalnych, zawierających składniki pochodzenia roślinnego. Na procesy metaboliczne korzystnie wpływają takie składniki jak błonnik, chrom, l-karnityna a także wyciągi z takich owoców jak grejpfrut, poziomki czy ananas. Warto też zwrócić uwagę na produkty zawierające w swoim składzie mniszek lekarski, opuncję figową czy yerba mate. Zazwyczaj jednak wyróżnia się cztery rodzaje środków na odchudzanie o których mowa poniżej.

Suplementy zwiększające przemianę materii

Suplementy zwiększające przemianę materii czyli tzw. termogeniki mają za zadanie podniesienie temperatury komórek organizmu człowieka oraz przyspieszenie metabolizmu. Dzięki ich działaniu można przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej nawet o 20%. Warto je jednak łączyć ze zdrową i zbilansowaną dietą oraz odpowiednio zaplanowanym  wysiłkiem fizycznym. Będą idealne dla osób uprawiających ćwiczenia zarówno aerobowe jak i siłowe.

W ich składzie można znaleźć takie substancje jak kapsaicyna, L-karnityna, kofeina oraz guarana. Często ich skład uzupełniają zielona i czerwona herbata, pieprz cayenne oraz cynamon.

Suplementy zmniejszające apetyt

Osobom które chcą ograniczyć nadmierny apetyt polecane są w szczególności suplementy wypełniające przewód pokarmowy. Ma to znaczenie szczególnie w początkowych etapach stosowania diety, gdy zmniejszanie dziennych porcji dostarczanego pożywienia mocno daje się we znaki.

W celu ograniczenia nadmiernego myślenia o jedzeniu wiele osób decyduje się na zakup właśnie tego rodzaju suplementów. Spowalniają one opróżnianie żołądka, dają uczucie sytości przez dłuższy czas a poprzez absorbowanie wody, zwiększają swoją objętość i tym samym wypełniają żołądek. W suplementach na odchudzanie zmniejszających apetyt podstawowym składnikiem jest błonnik, który dodatkowo jest idealną pożywką dla dobrych bakterii jelitowych.

Suplementy oczyszczające z toksyn

Regularne oczyszczanie organizmu z nagromadzonych toksyn jest bardzo popularne w ostatnich czasach. Z uwagi na zanieczyszczenie środowiska, używki, niską aktywność fizyczną oraz kiepską jakość spożywanych na co dzień pokarmów, oczyszczenie organizmu z toksyn znajduje rację bytu. Jeśli toksyn nagromadzonych w organizmie człowieka jest za dużo, często nie radzi on sobie dostatecznie z samodzielnym przeprowadzeniem detoksykacji. Najczęstszymi objawami nagromadzenia toksyn w organizmie są:

– obniżona sprawność fizyczna i umysłowa,

– uczucie ciągłego zmęczenia,

– nadmierna senność,

 – pojawienie się problemów skórnych np. wyprysków.

Tego typu suplementy w swoim składzie zawierają najczęściej takie naturalne składniki jak zielona i czerwona herbata, hibiskus, skrzyp polny czy babkę lancetowatą.

Suplementy regulujące metabolizm

Warto też wspomnieć o suplementach których zadaniem jest regulacja metabolizmu białek, tłuszczów oraz cukrów.  W tym przypadku warto zwrócić uwagę na chrom, który przyspiesza spalanie tłuszczy oraz reguluje apetyt na słodycze oraz liść morwy białej, którego zadaniem jest zmniejszenie wchłaniania cukru z przewodu pokarmowego.

Tego typu suplementy w swoim składzie często też będą zawierały wyciąg z fasoli zwyczajnej (fasolaminę), który ogranicza wchłanianie cukrów oraz kwas hydroksycytrynowy (Gracuna Cambogia) który blokuje powstawanie z białek oraz węglowodanów tłuszczy.

Tabletki na odchudzanie – czy są skuteczne?

Decydując się na zakup oraz korzystanie z tabletek na odchudzanie należy pamiętać, że nie mogą być one jedynym sposobem na walkę ze zbędnymi kilogramami. Kluczowym w powodzeniu całego procesu jest połączenie ich stosowania z regularną aktywnością fizyczną oraz zbilansowaną, zdrową dieta. Ważne jest, aby przed zakupem dokładnie zapoznać się ze składem tabletek a następnie wybrać te, które będą odpowiadały na potrzeby organizmu oraz cel, który się chce osiągnąć.

Bezpieczny wybór, pokierowany zdrowym rozsądkiem (korzystanie z tabletek znanych i sprawdzonych firm oraz dużą liczbą pozytywnych opinii innych użytkowników) a także zdroworozsądkowe podejście do odchudzania sprawi, że waga będzie sukcesywnie i w zdrowym tempie spadać.