Dlaczego nie warto robić zakupów w centrach handlowych?

zakupy w centrum handlowym

Centra handlowe znajdują się we wszystkich dużych miastach w kraju. Zakupy w nich to dla wielu osób sposób na spędzenie wolnego czasu. Choć kupowanie w centrach handlowych ma niewątpliwie wiele zalet, warto przedstawić również minusy takiego rozwiązania. Dlaczego nie warto robić zakupów w centrach handlowych?

Zbyt duży wybór utrudnia oszczędzanie

Duży wybór sklepów i usług jest zarówno zaletą, jak i wadą centrów handlowych. Po wejściu do takiego miejsca otrzymujemy często wiele gazetek promocyjnych Egazetka oferujących bardzo atrakcyjne rabaty, którym czasem ciężko jest się oprzeć. Zakupy w centrach handlowych sprawdzają się jedynie w przypadku osób, które potrafią kontrolować swoje finanse. Jeżeli mamy problem z oszczędzaniem, wybierając galerię handlową będzie nam jeszcze trudniej.

Osoba udająca się do centrum handlowego, żeby kupić pieczywo i tenisówki może szybko zrobić zakupy i opuścić obiekt. Dzięki lokalizacji wielu sklepów w jednym miejscu nie musi jeździć po całym mieście, co pozwala na zaoszczędzenie czasu. Warto jednak zdać sobie sprawę, że specjaliści od marketingu zrobią wszystko, żebyśmy kupili więcej niż zamierzaliśmy. Witryny sklepowe prezentują się tak atrakcyjnie, że mamy ochotę wejść do jeszcze kilku sklepów, aby obejrzeć asortyment. W przypadku, gdy jakiś produkt wzbudzi nasze zainteresowanie, a my posiadamy gotówkę (lub co gorsza kartę kredytową), jest prawdopodobne, że zdecydujemy się na nieplanowany zakup. Chodzenie po sklepach jest męczące, dlatego wielu klientów centrów handlowych idzie na kawę do części restauracyjnej. Często decyduje się także na kupienie dań typu fast-food. Nierzadko okazuje się, że szybka wizyta w galerii handlowej pochłonęła pół naszego dnia i większość oszczędności.

Gdzie kupować, gdy chcemy zaoszczędzić?

Jeżeli nie potrafimy panować nad wydatkami, unikajmy robienia zakupów w centrum handlowym. Takie miejsce jest bardzo atrakcyjne, dlatego nawet klient, który nie ma przy sobie dużej sumy pieniędzy spędzi w nim więcej czasu niż powinien.

Zdecydowanie lepszym pomysłem są supermarkety lub sklepy osiedlowe, które oferują wysoki wybór produktów w przystępnych cenach. Pamiętajmy, żeby nie chodzić na zakupy, gdy nie wiemy dokładnie jakie produkty są nam potrzebne. Zdecydowanie lepiej jest ściągnąć z sieci gazetkę promocyjną wybranego sklepu i przy jej pomocy przygotować listę zakupów (pamiętajmy jedynie o tym, żeby nie kupować wszystkich przecenionych produktów, a ocenić co rzeczywiście jest nam niezbędne).

Są osoby, dla których każda wizyta w sklepie (niezależnie od tego czy jest to supermarket czy duże centrum handlowe) kończy się zmarnowaniem dużej ilości czasu i wydaniem nadmiernej ilości pieniędzy. W przypadku tych osób skutecznym rozwiązaniem może się okazać robienie zakupów przez internet. Kupując online jesteśmy w mniejszym stopniu narażeni na manipulacje specjalistów od marketingu, dlatego zakupy takie zajmują mniej czasu i pochłaniają mniej pieniędzy (nawet jeśli musimy zapłacić za dostawę).