Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne – czy to się opłaca?

ubezpieczenie zdrowotne

Bez wątpienia każdy z nas chce cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej, a także pozostać sprawnym fizycznie. Niestety rzeczywistość nie zawsze rysuje się w tak pozytywnych barwach. Nasze życie i zdrowie to wartości niezwykle kruche i czasami wystarczy dosłownie chwila nieuwagi, aby sytuacja obróciła się o 180 stopni i spotkała nas tragedia. To zwykle w takich sytuacjach zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie dodatkowego zabezpieczenia, jakie oferuje ubezpieczenie zdrowotne indywidualne. Przekonaj się, czy warto je posiadać.

Obowiązkowa ochrona zdrowia

W Polsce posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest obowiązkowe i nie można z niego zrezygnować. Każda osoba, która w legalny sposób pracuje w Polsce, zostaje nim automatycznie objęta, a z jej pensji zostają odprowadzane składki na ubezpieczenie zdrowotne. Choć jest to swego rodzaju zabezpieczenie, gdy np. w wyniku wypadku nagle trafimy do szpitala, a nasze leczenie zostaje pokryte przez państwo, nie zawsze jest to dla nas tak korzystne.

Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ, wie, jak wygląda to w rzeczywistości. Niekończące się kolejki w przychodniach czy czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, który często wynosi nie dni czy tygodnie, ale miesiące życia w niepewności i stresie. Głównie z tego powodu coraz większa liczba osób w Polsce rozważa wybór produktu, jakim jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne indywidualne.

Ubezpieczenia zdrowotne w Polsce – rodzaje

Ubezpieczenia zdrowotne w Polsce można podzielić w następujący sposób:

  • obowiązkowe – czyli to realizowane w ramach NFZ;
  • dobrowolne – czyli prywatne ubezpieczenie.

Na tym jednak podział się nie kończy, gdyż w przypadku dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych również wyróżnia się dwa rodzaje:

  • polisa zdrowotna – oferują ją firmy ubezpieczeniowe;
  • tzw. abonament medyczny – dostępny w prywatnych placówkach opieki zdrowotnej.

Oprócz tego prywatne ubezpieczenie zdrowotne także występuje w dwóch formach. Są to:

  • ubezpieczenie zdrowotne indywidualne – kupujemy je samodzielnie;
  • ubezpieczenie zdrowotne grupowe – zapewniane jest przez pracodawców.

Oprócz tego ubezpieczenie zdrowotne indywidualne oferuje kilka dodatkowych wariantów, np. ubezpieczenie medyczne, szpitalne czy zwrot kosztów leczenia. Już na tym etapie możemy zauważyć, że prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest w stanie zapewnić nam znacznie więcej korzyści, bezpieczeństwa i komfortu.

Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne – korzyści

To, jakie korzyści możemy zyskać, wybierając ubezpieczenie zdrowotne indywidualne, w dużej mierze zależy także od wybranego przez nas wariantu, wysokości opłacanej składki, a do tego wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Mimo to warto zwrócić uwagę na to, jak wiele możemy zyskać, decydując się na taki rodzaj dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. 

Wybierając prywatne ubezpieczenie zdrowotne, otrzymujesz dostęp do wielu prywatnych przychodni, w których możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy. Taki rodzaj polisy zwykle obejmuje także poradnie specjalistyczne i gwarantuje łatwy dostęp do specjalistów, którzy na przykład nie przyjmują pacjentów w przychodniach publicznych.

Kolejną, niewątpliwą zaletą ubezpieczenia zdrowotnego indywidualnego jest czas oczekiwania na wizytę, który jest znacznie krótszy niż w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego realizowanego przez NFZ. Na wizytę ze specjalistą możemy umówić się w dogodnym dla nas terminie, a dodatkowym atutem jest to, że posiadając prywatne ubezpieczenie zdrowotne, nie potrzebujemy wcześniejszego skierowania, aby móc odbyć wizytę u specjalisty.

Oprócz tego nasze ubezpieczenie podstawowe możemy rozszerzyć o interesujące nas warianty, które także mogą okazać się przydatne. Jest to chociażby dodatkowe ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania, jakim może być na przykład zawał serca czy nowotwór złośliwy. Posiadając je, zabezpieczamy nie tylko siebie, ale także przyszłość naszej rodziny, która dzięki niemu w dalszym ciągu będzie mogła żyć na odpowiednim poziomie.