Własne cztery ściany to marzenie wielu osób, bez względu na płeć, wiek i sytuację rodzinną. Decyzja o przeprowadzce nie zawsze jest prosta, szczególnie, gdy rynek nieruchomości oferuje naprawdę szerokie możliwości. Jedną z nich jest dom w zabudowie bliźniaczej. Czy dom bliźniak to dobre miejsce do życia? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania i kto powinien wziąć je pod uwagę?
Czym charakteryzuje się dom bliźniak?
Dom bliźniak w Pliszkawie to nieruchomość połączona wspólną ścianą, której obydwie części zbudowane są w tym samym stylu i stanowią po prostu swoje lustrzane odbicie. Choć zwykle nie różnią się one wewnętrznym układem, w nowoczesnych bliźniakach coraz częściej zobaczyć można fantazję projektantów, którzy w jakiś sposób starali się nadać obydwu częściom cechy indywidualne, na przykład różnicując liczbę lub kształt pomieszczeń. Bliźniak posiada osobne wejścia, ogródki oraz garaże. Stanowi zatem połączenie cech domu jednorodzinnego z budynkiem wielorodzinnym.
Prywatność i bezpieczeństwo
Niezaprzeczalną zaletą domu bliźniaka jest duża autonomia, którą można w ten sposób uzyskać. Choć nie jest to dom jednorodzinny, w rzeczywistości wiele osób mieszkających w zabudowie bliźniaczej ma poczucie, że mieszka we własnym odrębnym domu. Jednocześnie dzięki obecności sąsiadów tuż za ścianą wzrasta poczucie bezpieczeństwa. Opcja ta pozwala zwykle spokojnie opuścić dom i wyjechać do rodziny lub na wakacje. Statystycznie domy w zabudowie bliźniaczej są okradane rzadziej niż domy jednorodzinne, ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo, że próbę włamania usłyszy czujny sąsiad.
To, co łączy, może też dzielić
Mimo iż prywatność, większe poczucie bezpieczeństwa i oszczędności są niewątpliwymi zaletami, w takiej sytuacji mogą niestety pojawić się również kwestie konfliktowe. Choć bliźniak posiada osobne wejścia i ogrody, nadal jest to jeden budynek mieszkalny. Warto zatem wziąć pod uwagę, kto mieszka za płotem, który w wielu przypadkach jest własnością wspólną. Stwarzający problemy sąsiedzi mogą uprzykrzyć nam życie bardziej niż tacy sami sąsiedzi w bloku. Dodatkowo jeśli zamierzamy zakupić połowę bliźniaka należy również liczyć się z faktem, że część decyzji, takich jak remont dachu czy elewacji, będziemy musieli podejmować wspólnie. Dlatego fajnym pomysłem jest budowa bliźniaka z rodziną lub przyjaciółmi.
Ściana bez okien to mniej światła w pomieszczeniu
Połączenie dwóch mieszkań sprawia, że jedna ze ścian nie posiada okien, a co za tym idzie, niektóre pomieszczenia mogą okazać się niedostatecznie oświetlone. Dobry projekt domu powinien to uwzględniać, na przykład poprzez większą ilość okien na pozostałych ścianach.
Leave a Reply