Urolog – kiedy należy się do niego udać?

lekarz urolog

Urolog jest specjalistą od chorób związanych z układem płciowo-moczowym. Przeważnie kieruje do niego lekarz rodzinny, gdy dana choroba wykracza poza jego kompetencje. Z jakimi problemami należy udać się do urologa? Jakie zabiegi wykonuje?

Jakimi schorzeniami zajmuje się urolog?

Z problemami z układem moczowym lub płciowym należy od razu udać się do urologa. Jest to lekarz, który przyjmuje zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Pierwsze objawy chorób to m.in.:

  • częste oddawanie moczu;
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu;
  • zmiany skórne w okolicach narządów płciowych;
  • problemy z erekcją lub wytryskiem;
  • parcie na mocz lub nietrzymanie moczu.

Niektóre ze schorzeń mogą być związane jedynie z zapaleniem układu moczowego, inne zaś z poważniejszymi chorobami takimi jak np. nowotwór prostaty. Dlatego też nie należy lekceważyć żadnych początkowych sygnałów.

W zakres działań urologa wchodzi także wykonywanie zabiegów specjalistycznych. Wykonuje się je w wielu miejscach w Polsce. Zalicza się do nich m.in. wazektomia w Krakowie, Łodzi czy Wrocławiu, a także operacje stulejki czy usunięcia żylaków powrózka nasiennego.

Na czym polega zabieg wazektomii?

Wazektomia to jeden z zabiegów, który może wykonać urolog, ale także androlog, czyli lekarz od męskiego układu rozrodczego. Nie jest to jednak związane z żadną chorobą, a raczej z formą męskiej antykoncepcji, która umożliwia odbywanie stosunku seksualnego bez udziału plemników.

Przed takim zabiegiem u urologa lub androloga w Krakowie czy w jakimkolwiek innym mieście należy wykonać konkretne badania. Zalicza się do nich morfologię krwi oraz badanie na obecność antygenu HBS (związanego z zapaleniem wątroby typu B), a także te na układ krzepnięcia. Co ważne, mężczyzna poddający się wazektomii powinien również przed zabiegiem ogolić miejsce intymne.

Do urologa należy udać się, gdy wystąpią problemy z oddawaniem moczu lub jakiekolwiek inne zmiany w obrębie tego układu. Nie można ich lekceważyć, ponieważ mogą być objawami poważnych chorób.