Wkładki ortopedyczne – kiedy należy po nie sięgnąć?

wkladki ortopedyczne

Wiele osób na co dzień boryka się z różnymi dolegliwościami bólowymi, których przyczynę czasem trudno jednoznacznie ustalić. Spory odsetek podobnych przypadków jest spowodowany wadami czy zniekształceniami stóp, które są genezą wielu zaburzeń postawy, które negatywnie wpływają nie tylko na stan kręgosłupa, ale również bioder, kolan i innych najważniejszych elementów układu ruchu. Dlatego też warto dbać o stan swoich stóp, między innymi poprzez użytkowanie wkładek ortopedycznych. Kto powinien je nosić i jak wpływają na kondycję naszych stóp?

Wkładki ortopedyczne – podstawowe funkcje

Wady postawy często są konsekwencją nieodpowiedniego rozkładu ciężaru ciała, który często można można zaobserwować przy wrodzonych lub nabytych wadach stóp. Z pomocą odpowiednio wyprofilowanych wkładek ortopedycznych można przywrócić optymalny nacisk na stopy, a co za tym idzie – zniwelować dolegliwości bólowe w obrębie przeciążonych stawów czy kręgosłupa. Wkładki ortopedyczne dla dorosłych nie wykazują działania leczniczego, jednak stanowią rodzaj profilaktyki chorób stóp, a także pomagają zahamować ich rozwój. Co ważne, dobrze dobrane wkładki ortopedyczne niwelują uczucie zmęczenia stóp, a także stabilizują jej ułożenie, przyczyniając się to minimalizowania ryzyka występowania bolesnych kontuzji czy stanów zapalnych.

Zobacz także: http://pomyslnazdrowie.pl/poduszki-ortopedyczne-dlaczego-warto-korzystac-z-nich-na-co-dzien/

Wkładki ortopedyczne a wady stóp

Coraz więcej osób zmaga się z wadami i deformacjami stóp, które nie pozwalają na normalne funkcjonowanie. Wśród nich najczęściej wymienia się płaskostopie – podłużne, poprzeczne, podłużno-poprzeczne, haluksy, koślawość stępu czy palce młoteczkowate. To właśnie w tych przypadkach zalecane jest noszenie wkładek ortopedycznych, które znacznie poprawiają komfort chodzenia. Wskazaniami dla użytkowania odpowiednio wyprofilowanych wkładek do butów są również takie dolegliwości jak stopa cukrzycowa, bolesne odciski czy ostrogi piętowe.

Jak dobrać wkładki ortopedyczne?

W sklepach ze sprzętem ortopedycznym, jak np.https://www.ortmed.pl/ można wybierać spośród wielu rodzajów wysokiej jakości wkładek ortopedycznych dedykowanym konkretnym wadom i deformacjom stóp. W razie wątpliwości, jaki rodzaj wkładek będzie dla nas najbardziej odpowiedni, warto zasięgnąć opinii specjalisty podologa, który określi nasze schodzenie. Do zniwelowania dolegliwości bólowych czasem wystarczają jedynie wkładki czy podpiętki amortyzujące, jednak może się okazać, że do skorygowania poważniejszej wady stóp będzie konieczny zakup specjalnych wkładek medycznych.