Wybieramy pompy ciepła do domu jednorodzinnego – na co zwrócić uwagę?

Pompy ciepła wykorzystywane są do ogrzewania domów. Znajdują one również zastosowanie w przypadku przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Warto zaznaczyć, że jest to rozwiązanie niezwykle ekologiczne, ze względu na wykorzystywanie energii z odnawialnych źródeł takich jak woda, powietrze czy grunt. Czym kierować się przy wyborze pompy ciepła do domu jednorodzinnego? Podpowiadamy.

Dlaczego warto postawić na pompy ciepła?

Rozwiązanie, jakim są pompy ciepła, jest przede wszystkim bardzo ekonomiczne. Najważniejsze jest to, że dzięki nim przy obniżeniu rachunków za ogrzewanie, zachowany zostaje pełen komfort u osób, które znajdują się w pomieszczeniu. Dzięki wykorzystywaniu naturalnych źródeł dochodzi do pobierania minimalnej ilości prądu. Warto zauważyć, że jest to również jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań, ponieważ generuje minimalne ilości dwutlenku węgla.

Takie rozwiązanie niesie ze sobą jeszcze inne plusy, między innymi brak hałasu, niepotrzebnych zanieczyszczeń, czy ciągłe zajmowanie się instalacją grzewczą. Pompy ciepła umożliwiają pozyskanie ciepła z otoczenia i przetworzenia go na użyteczną dla nas postać. Ten sposób pozwala na całkowite pozbycie się kominów spalinowych i instalacji gazowych. Jest zatem nowoczesnym i ekologicznym systemem grzewczym, który powinien zainteresować każdego zwolennika czystego środowiska. Co więcej, jest idealnym rozwiązaniem, gdy chcemy zadbać o nasze zdrowie i komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Jeśli jesteśmy z województwa małopolskiego i chcemy zgłębić tajniki wiedzy pomp ciepła, to być może zainteresuje nas klimatyzacja w Krakowie.

Co więcej, pompy ciepła są bardzo uniwersalne, ponieważ latem ochładzają naszą przestrzeń, a zima ja grzeją. Montaż urządzenia jest stosunkowy tani. Coraz częściej zdarza się, że możemy liczyć na dodatkowe fundusze z programów dofinansowujących, które wspierają ekologiczne rozwiązania. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, praktycznie oduzależniamy się od innych źródeł energii.

Na co zwrócić uwagę wybierając pompy ciepła?

Jednym z głównych elementów, który decyduje o doborze pompy ciepła do domu, jest powierzchnia na której znajdują się pomieszczenia. To zazwyczaj na tym parametrze skupiona jest największa uwaga. Kolejnym z nich są dane, które przedstawią nam zapotrzebowanie danego obiektu na ciepło. Należą do nich między innymi rodzaj i jakość izolacji cieplnej domu, zużycie wody przez mieszkańców czy chociażby średnie temperatury, które panują w danej lokalizacji.