Wybór odpowiedniego architekta

praca architekta

Wbrew pozorom wybór dobrego architekta jest jedną z kluczowych kwestii dotyczących budowy domu. Musi to być osoba z doświadczeniem, ale również kreatywna i umiejąca iść na kompromisy.

Czym powinien się charakteryzować dobry architekt?

Podstawową cechą charakteru dobrego architekta to umiejętność pójścia na kompromisy. Nie zawsze bowiem jego wizja będzie się zgadzała z wizją klienta. Tym samym więc architekt Gliwice musi umieć podejmować decyzje, które niekoniecznie mu się podobają. Podczas nawiązanej współpracy zadowolony ma być przede wszystkim klient. To jego oczekiwania należy spełniać. W końcu architekt projektuje jego dom.

Bycie dobrym architektem polega również na umiejętności doradzenia swoim klientom. Bardzo często zdarza się, że nie mają oni świadomości tego, że dany problem da się rozwiązać w określony sposób. Architekt ma im ten sposób podsunąć. Pokazać jak mogą sobie z nim poradzić. Musi więc być osobą kreatywną, która potrafi jednocześnie iść na kompromisy.

Empatia to kolejna cecha dobrego architekta. Musi on umieć porozumiewać się z ludźmi i spełniać ich oczekiwania. Aby spełnić oczekiwania musi wiedzieć jakie one są. Warto więc żeby architekt podczas wstępnej rozmowy potrafił je zdefiniować. Rozmowa musi więc przebiegać w taki sposób, aby był on świadomy jakie są oczekiwania jego klientów.

Gotowe pomysły na dom

W wielu pracowniach architektonicznych istnieje możliwość zakupienia gotowych projektów domów. Są to najczęściej proste projekty, które w późniejszym czasie można zaadaptować pod swoje wymagania. Projekty te mają niższe ceny, aniżeli te wykonywane na indywidualne zamówienie. Wielu klientów więc decyduje się na nie.

Projekt to serce domu

Często klienci nie zdają sobie sprawy z tego, że sercem całego domu jest jego projekt. Jest to najważniejszy etap budowy. To w jaki sposób będzie on wyglądał zależy właśnie od projektu. Dobrze jest więc dokładnie go przemyśleć. W razie wątpliwości zadawać pytania i szukać innych rozwiązań. Raz zaakceptowany projekt nie może już zostać zmieniony. Jedynym rozwiązaniem takiej sytuacji jest wniesienie dodatkowej opłaty. A to będzie generowało kolejne koszty.

Projekty wykonane przez architekta muszą być idealne w każdym calu. Dopiero wtedy klient powinien się zdecydować na jego akceptację. Dopóki nie podejmie takiej decyzji może on wprowadzać zmiany. Ważne jest więc poinformowanie swojego klienta na temat ilości zmian, które będzie mógł wprowadzić.