Wyburzenia – od czego zacząć?

wyburzenia

Wyburzenia wymagają odpowiedniego przygotowania oraz specjalistycznego sprzętu. W dodatku, konieczne są też właściwe dokumenty. Jak zatem przygotować się do tego procesu? Podpowiadamy.

Formalności związane z wyburzaniem

Przed rozpoczęciem wyburzania budynków należy załatwić wszelkie formalności – proces wyburzania należy zgłosić i uzyskać na niego pozwolenie, jeśli budynek ma ponad 8 metrów wysokości. W tym wypadku będziemy mieli dużo do czynienia z biurokracją, trzeba zrobić projekt rozbiórki, skompletować dokumentację i skorzystać ze specjalistycznej pomocy kierownika budowy, jeśli nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Jeżeli nie wiesz, czy twój obiekt musi być zgłoszony lub czy musisz ubiegać się o pozwolenie, warto przejrzeć Prawo Budowlane, którego przepisy regulują działania związane z rozbiórką budynków. Proces wyburzania budynków jest skomplikowany, wymaga doświadczenia i specjalistycznej wiedzy z zakresu BHP i budownictwa, dlatego profesjonalna firma wyburzeniowa powinna się tym zająć.

Zabezpieczenie terenu i pracowników

Cały proces powinien przebiegać według zasad BHP. Przed rozpoczęciem działań, miejsce rozbiórki należy odgrodzić i oznakować, aby żaden przechodzień nie zgubił się na placu budowy. Wyburzenia w Gdyni wymagają, aby pracownicy posiadali jaskrawe ubrania rzucające się w oczy i nigdy nie powinni znajdować się pod miejscem prowadzenia działań wyburzających. Niebezpieczne konstrukcje powinny być zabezpieczone i dobrze oznakowane. W razie niesprzyjających warunków pogodowych trzeba zachować szczególną ostrożność, a jeżeli jest podejrzenie niebezpieczeństwa, to należy niezwłocznie przerwać pracę.

Wyburzanie budynków rozpoczyna się od oceny stanu technicznego budynku. Potem odpowiednio wyburza się dach, ściany kondygnacji ściągając stopniowo materiał, podłogi i stropy. Jest to trudny etap, wymagający dużego doświadczenia i wykorzystania specjalistycznych narzędzi i urządzeń. Koparki w Gdyni i młoty są dostępne niemal od ręki.