Skutkiem nieuchronnego upływu czasu jest starzenie się skóry. Z wiekiem organizm wytwarza coraz mniej włókien kolagenowych odpowiedzialnych za sprężystość i gładkość skóry. Dlatego staje się ona cienka i wiotka, powstają bruzdy, które nazywamy zmarszczkami. Każda kobieta pragnie jak najdłużej cieszyć się młodym i promiennym wyglądem. Medycyna estetyczna oferuje wiele zabiegów wygładzających te nieestetyczne bruzdy na twarzy. Jednym z nich jest wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym.
Wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym – czym jest
Surowiec wykorzystywany do zabiegu – wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym – to organiczny związek chemiczny będący polisacharydem z grupy glikozoaminoglikanów. Jest to biopolimer zawierający mery kwasu D-glukoronowego i N-acelylo-D-glukozaminy, które są połączone wiązaniami glikozydowymi. Kwas hialuronowy dzieli się na: usieciowany, częściowo usieciowany i nieusieciowany. Znalazł zastosowanie w zabiegach kosmetycznych. To związek w naszym organizmie, którego zadaniem jest wiązać wodę w warstwie naskórka, skórze właściwej. Jedna jego cząsteczka wiąże 250 cząsteczek wody. W skórze młodych osób tego elementu jest pod dostatkiem, jest ona sprężysta, gładka i elastyczna. Wraz z upływem czasu nasz organizm produkuje coraz mniej kwasu hialuronowego co skutkuje problemami z wiązaniem wody, wiotczeniem i marszczeniem się skóry. Następuje proces starzenia i powstają zmarszczki.
Podczas zabiegu wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym korygowane są zmarszczki takie jak: lwia zmarszczka na czole, kurze łapki w okolicach oczu, naszyjnik Wenus na szyi i inne. W zależności od rodzaju kwasu efekt wykazuje różną trwałość. Usieciowany jest najbardziej odpornym na enzym hialuroidazy – rozbicie kwasu hialuronowego. W związku z tym jest wykorzystywany do sesji przywracania objętości twarzy i skutecznego wypełniania bruzd, spłycania blizn. Kwas częściowo usieciowany służy do delikatnego wygładzenia zmarszczek, nie wypełnia ich do końca. Natomiast kwas nieusieciowany ma duże właściwości nawilżające i jest stosowany przy zabiegach dla skóry suchej i zmęczonej.
rodzaje kwasu hialuronowego |
|
przeciwskazania do zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego |
|
kremy profilaktyczne po zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego |
|
Efekty zabiegu wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym utrzymują się co najmniej pół roku. Możemy wydłużyć i utrwalić je, jeśli zadbamy o systematyczną pielęgnacje skóry. Powinniśmy stosować kremy przeciwzmarszczkowe mocno nawilżające skórę, które poprawią jakość kolagenu i zatrzymają wodę w naskórku – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde, właściciela verdelab.pl
Wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym – wskazania i przeciwwskazania
Wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym to propozycja medycyny estetycznej będąca alternatywa dla bardzo inwazyjnych odmładzających operacji plastycznych twarzy. Jest adresowana dla kobiet w wieku dojrzałym, które nie są zadowolone ze swojego wyglądu i maja niskie poczucie wartości z powodu powstania nieestetycznych zmarszczek.
Zabieg polecany jest dla tych z nich, które mają skórę normalną, mieszaną lub tłustą. Polega na wstrzyknięciu kwasu pod skórę cienką igłą w miejscu, które jest dla nas problematyczne. Trwa około 30-45 minut. W celu uniknięcia bólu wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub po zastosowaniu maści znieczulającej. Efekty utrzymują się od 6 do 12 miesięcy. Na parę tygodni przed planowanym zabiegiem należy zrezygnować z picia alkoholu i palenia tytoniu. Aby zminimalizować ryzyko powikłań po sesji osoba, u której przeprowadza się zabieg musi być zdrowa, bez toksyn w organizmie.
Wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym może spowodować pojawienie się skutków niepożądanych takich jak: obrzęki w miejscu aplikacji, problemy z czuciem i reakcja alergiczna. Nie wolno przeprowadzać tego zabiegu u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Osoby chore na raka czy mające stany zapalne skóry, opryszczkę, trądzik czy nadwrażliwość na kwas hialuronowy powinny zrezygnować z zabiegu.
Medycyna estetyczna przychodzi z pomocą, gdy zmarszczki są utrwalone i głębokie. Aby do tego stanu nie dopuścić, należy jak najwcześniej stosować profilaktykę przeciwstarzeniową – używać kremów na zmarszczki jeszcze przed trzydziestką. Jeśli zatroszczymy się o stan skóry stosując kosmetyki pielęgnacyjne, spowolnimy procesy starzenia – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog
Wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym – profilaktyka: kremy Richevon, Buatic, Izoze Eye
Aby utrzymać efekty zabiegu – wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym – trzeba stosować kremy profilaktyczne na przykład takie jak: Richevon, Buatic i Izoze Eye. Po zabiegu należy odpowiednio nawodnić organizm, unikać sauny i opalania, które wysuszają skórę. Aby zapobiec powstawaniu nowych zmian na twarzy należy stosować profesjonalne kosmetyki przeciwzmarszczkowe.
-
Richevon
Jest to innowacyjne i skuteczne serum przeciwzmarszczkowe zawierające jedynie składniki pochodzenia naturalnego. Brak tutaj parabenów i sylikonów. Może być stosowany przez kobiety o każdym rodzaju skóry. Krem wnika w głębokie jej warstwy przyspieszając procesy regeneracyjne, nawilża i wygładza. W swoim składzie zawiera: ekstrakt z ruszczyka kolczastego (ujędrnia), kompleks odżywczy acanthopanax senticosus (rewitalizuje i regeneruje), wyciąg z lawendy (wygładza zmarszczki, łagodzi podrażnienia), kofeinę (poprawia przepływ krwi), koenzym Q10 (spowalnia proces starzenia się skóry silnie ją nawilżając i chroniąc przed wolnymi rodnikami).
-
Buatic
To serum przeciwzmarszczkowe, które dzięki zawartości naturalnych składników aktywnych, wzmacnia skórę, skutecznie spowalniając procesy starzenia i eliminując świeże zmarszczki. Stosowane regularnie czyni skórę gładszą, jędrną i promienną. W składzie znalazły się: ekstrakt z topoli czarnej (wzmacnia i nawilża), pirolidynokarboksylan magnezu (neutralizuje wolne rodniki i regeneruje), ekstrakt z guarany (zmniejsza opuchliznę), ekstrakt z lawendy (łagodzi i napina), wyciąg z eleuterokoka kolczystego – żeń-szenia syberyjskiego (uelastycznia), koenzym Q10 (daje ochronę przed wolnymi rodnikami).
-
Izoze Eye
Ten kosmetyk liftingujący o bogatym składzie aktywnym, który działa kompleksowo na skórę pod oczami – nawilża, regeneruje, chroni przez wolnymi rodnikami, spowalnia proces starzenia się, wzmacnia kruche naczynka oraz działa przeciwzapalnie. Skład preparatu to: ceramidy, dipalmitian hydroksyploliny, pantenol, ekstrakty z topoli czarnej, lawendy, ruszczyka kolczastego, ereuterokoka kolczystego oraz pirolidynokarboksyjan magnezu.
Procesu starzenia się skóry nie da się uniknąć. Jednakże jesteśmy w stanie znacząco go spowolnić. Medycyna estetyczna oferuje dojrzałym kobietom różne zabiegi, w tym wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym. Najważniejsza jest zawsze profilaktyka. Nasze działania przyczyniają się do zachowania młodego wyglądu dłużej. Stosujmy więc kremy nawilżające i ujędrniające skórę.
FAQ
-
Jakie kremy są polecane po zabiegu wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym?
Aby zapobiec utracie sprężystości skóry i utrzymać jak najdłużej efekty zabiegu należy zastosować kremy silnie przeciwzmarszczkowe takie jak: Richevon, Buatic, Izoze Eye.
-
Na czym polega zabieg wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym?
Sesja polega na wstrzyknięciu za pomocą cienkiej igły kwasu hialuronowego w problematyczne miejsca. Zmarszczki zostają wygładzone, a skóra odzyskuje młody wygląd.
-
Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu: wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym?
Odradza się korzystanie z zabiegu kobietom w ciąży i karmiącym piersią, osobom mającym trądzik, opryszczkę czy stany zapalne skóry oraz ludziom zmagającym się z chorobą nowotworową czy nadwrażliwością na kwas hialuronowy.
-
Jakie są rodzaje kwasu wykorzystywanego do zabiegu wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym?
Stosuje się trzy rodzaje kwasu hialuronowego: usieciowany, częściowo usieciowany i nieusieciowany. Wybór zależy od oczekiwanego efektu.
Bibliografia
- Wilk M., Dankowska S., Adamski Z., Dermatologia dla kosmetologów, 2008
- Żurowska K., Kwas hialuronowy-natura, zastosowanie i rola w organizmie, 2009
- Rosa Pena Ferreira M., P. C. Costa P. C., Bahia F.M., Efficacy of anti‐wrinkle products in skin surface appearance: a comparative study using non‐invasive methods, 2010
- Hunt K.J., Hung S.K., Ernst E., Botanical Extracts as Anti-Aging Preparations for the Skin, 2010
-
Cho EA., Cho EH., Choi SJ., Park KH., Kim SY., Jeong YJ., Ku CS., Ha BJ., Jang, DI., Chae HJ., Screening of Anti-wrinkle Resource from Herbal Medicinal Extracts and Stability Test of Its Cosmetic Products, 2011
Leave a Reply