Zmywak czy zmywarka przemysłowa? Jak czyści się naczynia w restauracji?

Środowisko restauracyjne to osobny mikroświat. Rządzą nim dwie cechy: szybkość i czystość. Szybkość to domena obsługi, która w mgnieniu oka musi reagować na życzenia klientów oraz kucharzy, którzy muszą możliwie jak najszybciej serwować zamówione dania. Czystość zaś odnosi się do obowiązkowej nieskazitelności stroju każdego pracownika, jak i lokalu. Czy te dwie cechy możliwe są do pogodzenia, szczególnie w kuchni? Co lepiej sprawdzi się w restauracji zmywak czy zmywarka gastronomiczna?

Zmywak – siła mięśni w służbie czystości

Praca na zmywaku w restauracji to żmudne i wyczerpujące zajęcie. Cały dzień przebywania w pozycji stojącej, dodatkowo w wilgotnym środowisku, potrafi wyczerpać człowieka.  Ponadto, niektóre zabrudzenia oraz przypalenia na garnkach wymagają skupienia i czasu, czyli dwóch rzeczy, które w dużych restauracjach zazwyczaj są towarem deficytowym. Podczas mycia naczyń ręcznie, zazwyczaj stosowane są odpowiednie detergenty oraz szczotki i ścierki. Ich zużycie uzależnione jest nie tylko od ilości umytego sprzętu, ale także od takich czynników zewnętrznych, jak siła nacisku. Nie jesteśmy więc w stanie zagwarantować zawsze takiej samej jakości czyszczenia. Co więcej, czyszczenie ręczne prowadzi do dużego zużycia wody. Nie można zapominać, że osoba pracująca na zmywaku to dodatkowy pracownik, za którego (oprócz pensji oczywiście) trzeba odprowadzić podatek oraz składki zusowskie. Zatrudnienie osoby na zmywaku ma jednak również plusy – co do zasady, zmywanie ręczne łatwo kontrolować, co pozwala skupić się na najtrudniejszych plamach i przypaleniach.

Zmywarki gastronomiczne – wydajność ponad wszystko

Zmywarki przemysłowe zazwyczaj pozbawione są większości wad, którymi obarczone jest zmywanie ręczne. Do ich obsługi nie potrzeba oddzielnego pracownika – wystarczy krótkie przeszkolenie, po którym każdy pomocnik kuchenny będzie mógł z łatwością obsłużyć ten sprzęt. Co więcej, w zmywarce gastronomicznej można myć wiele naczyń naraz – nie trzeba poświęcać oddzielnej jednostki czasu na każdy talerz czy łyżkę. Wystarczy załadować maszynę do pełna, nastawić program i po odpowiednim czasie wszystko jest już czyste i gotowe do ponownego użycia. Dzięki temu zmywarka przemysłowa do naczyń  zużywa również mniej wody i detergentów. Dbamy więc zarówno o nasz budżet, jak i o środowisko. Niewątpliwą zaletą mycia naczyń w zmywarce do gastronomii jest to, że dzięki użyciu gorącej wody, naczynia są równocześnie czyszczone i wyparzane.

Zmywarki do gastronomii to oszczędność czasu i pieniędzy

Wykorzystywane w restauracjach zmywarki gastronomiczne, przez swoje niewątpliwe zalety, redukują do minimum czas potrzebny do wyczyszczenia i zdezynfekowania zastawy. Dzięki takiej oszczędności czasu oraz mniejszemu niż klasyczny “zmywak” zapotrzebowaniu na zasoby, zmywarki przemysłowe okazują się (uwzględniając, oczywiście charakterystyczne dla nich wady) najlepszym rozwiązaniem dla restauratora.