Alkomat – jak wybrać odpowiedni model

alkomat

Wybierając się na zakupy w celu wyboru urządzenia do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu należy wiedzieć czym się kierować podczas takich zakupów. Pierwsza sprawą jest wybór produktu od znanego producenta, wtedy mamy gwarancję jakości i nie musimy martwić się ewentualne usterki. W drugiej kolejności warto zwracać uwagę na atesty i klasy zawarte na opakowaniu, które jedynie potwierdzają jakość urządzenia.

Na jaki produkt się zdecydować?

Cała masa produktów może wprawić nas w zakłopotanie bowiem alkomat to urządzenie, które musi sprostać naszym oczekiwaniom, a przede wszystkim musi być praktyczne. Na ogół wyróżniamy trzy rodzaje tego typu urządzeń, pierwszym z nich są modele elektrochemiczne stosowane między innymi przez funkcjonariuszy policji, zapewniają nam dokładny pomiar i brak problemów z działaniem po dłuższym okresie. Ciekawą alternatywę stanowią modele półprzewodnikowe, według statystyk to właśnie one zajmują pierwsze miejsce pod względem popularności wśród prywatnych użytkowników. Cechują się nieco słabszą dokładnością jednak cena w jakiej są dostępne zdecydowanie wpływa na zainteresowanie tym produktem. Jeżeli z kolei chcemy wejść w posiadanie najbardziej profesjonalnego sprzętu to zdecydowanie najlepszym wyborem będzie urządzenie spektrofotometryczne, ze względu na swoją dużą cenę nie cieszy się wielkim zainteresowaniem, jednak oferuje nam bardzo dokładny pomiar, odróżnianie innych substancji, które mogłyby wpłynąć na wynik oraz nie potrzebuje kalibracji. Warto więc dobrze przemyśleć, co dokładnie oczekujemy od tego typu urządzenia, w jakiej skali będziemy go stosować i na czym najbardziej nam zależy.

Czym jest kalibracja?

Aby urządzenie działało sprawnie należy raz na kilka miesięcy przeprowadzić kalibrację. W tym celu trzeba będzie udać się do odpowiedniego specjalisty z https://alkopatrol.pl , który za pomocą specjalnych urządzeń przeprowadzi kalibrację, która ma na celu przywrócenie pierwotnych wartości czujnikom odpowiadającym za dokładny pomiar stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Nie należy o tym zapominać, ponieważ zarówno podczas pomiarów czy podczas bezczynności tego urządzenia ulega ono rozkalibrowaniu, które nie ma dobrych skutków. Dlatego jeżeli zależy nam na poprawnym działaniu, a przede wszystkim na długowieczności warto przestrzegać owe zalecenia, tym bardziej że nie kosztują dużo bu jedyne kilkadziesiąt złotych.