Mało estetyczne poduszeczki pod oczami są zmorą wielu osób, zwłaszcza kobiet. Dodają lat i powodują, że twarz wydaje się zmęczona i opuchnięta. Choć znajdują się pod oczami to spędzają sen.. z powiek. Ich pojawienie się może mieć różne podłoże, różne są także sposoby by się ich pozbyć lub przynajmniej zminimalizować ich widoczność.
Przyczyny powstawania opuchlizny wokół oczu
„Taka już moja uroda” mówi wiele kobiet patrząc na swoje worki pod oczami i winą za ich pojawienie się obarczając geny. Często jednak ich pojawienie się może wskazywać na toczący się proces chorobowy, nieprawidłową dietę lub niewłaściwą pielęgnację.
Gromadzenie się limfy lub jej nienależyty przepływ może być symptomem cukrzycy, niedoczynności i nadczynności tarczycy, zaburzeń pracy nerek, wątroby i serca. Warto w przypadku pojawienia się worków pod oczami wykonać badania kontrolne w kierunku alergii, chorób skóry a także sprawdzić prawidłowość funkcjonowania nerek, wątroby, serca i układu krążenia.
Czasem pojawienie się obrzęków pod oczami może być zwiastunem pierwszych oznak starzenia, zmniejszenia gęstości skóry i związanych z upływem czasu zmian naczyniowych i zmian zanikowych skóry.
W przypadku osób młodych, które wykluczyły powstawanie worków po oczami na tle chorobowym ich pojawienie się wskazuje na prowadzenia niezdrowego stylu życia w tym braku ruchu, zmęczenia i niewystarczającej ilości snu.
Nieinwazyjne sposoby na pozbycie się worków pod oczami
- Dieta
Worki pod oczami „lubią” dietę pełną produktów przetworzonych, soli i sodu. Są charakterystyczne dla osób palących papierosy, pijących alkohol i nadużywających kofeiny. Posiłki powinny być zbilansowane, pełne świeżych owoców i warzyw, bogate szczególnie w żelazo i witaminę K.
- Pobudzenie przepływu nimfy
Przepływ limfy i jej odpowiednie odprowadzanie z okolicy oczu może pobudzić zastosowanie wyższych poduszek, masaże okolic oczu np. podczas nakładania kremów lub serum, a także coraz popularniejszy facerobic lub joga twarzy, które uruchamiają mięśnie w górnej części policzków i sprzyjają zwiększaniu gęstości skóry i wspomagają przepływ wody i chłonki w tym rejonie twarzy. Podobne zastosowanie będą miały także małe bańki chińskie i masażery jadeitowe.
- Stosowanie odpowiednich kosmetyków
Kosmetyki bogate w odpowiednie substancje aktywne działające ściągająco i przeciwobrzękowo mogą w dużym stopniu wpłynąć na eliminację lub zmniejszenie opuchlizny wokół oczu. Warto zwrócić uwagę, by produkty miały w swoim składzie witaminę K i C, kofeinę lub wyciągi ziołowe z arniki, kasztanowca, chabra, pietruszki lub miłorzębu japońskiego.
- Zabiegi medycyny estetycznej
Wizyta w gabinecie kosmetycznym na dobrze dobraną serię zabiegów często daje spektakularne efekty, zwłaszcza jeśli worki pod oczami spowodowane są niewłaściwą pielęgnacją lub wynikają z procesów starzenia się skóry. Mezoterapia igłowa, stosowanie wysokoskoncentrowanego kwasu hialuronowego, radiofrekwencja mikroigłowa, zastosowanie fal ultradźwiękowych to sprawdzone i skuteczne sposoby na zagęszczenie skóry i redukcję opuchlizny.
Walka ze szpecącymi workami w okolicach oczu jest trudna ale nie niemożliwa. Najważniejsze, by poznać bezpośrednią przyczynę ich powstania, kompleksowo spojrzeć na stan zdrowia i styl życia, a potem małymi krokami, codzienną pielęgnacją i zmianą nawyków stopniowo likwidować problem.
Leave a Reply