Jak wybrać najlepsze pojemniki do segregacji odpadów?

pojemniki na odpady

Segregowanie odpadów ma duże znaczenie dla naszej planety. Właściwe rozdzielenie od siebie określonych typów surowców, jakie wyrzucamy do kosza, pozwala na ich ponowne wykorzystanie, a tym samym zmniejsza obciążenie dla środowiska. Segregacja nie musi być trudna, gdy pod ręką ma się praktyczne kosze. Co wybrać? Poznaj nasze porady!

Pojemniki do segregacji odpadów w domu – co wybrać?

Segregacja odpadów w domu może być bardzo kłopotliwa, zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy do dyspozycji zbyt dużej przestrzeni na ustawienie pojemników na każdy typ odpadów osobno. Na szczęście, w sklepach można kupić obecnie pomysłowe pojemniki do segregacji, które pozwalają na łatwe rozdzielenie od siebie różnych typów śmieci segregowanych.

Gdy segregacja prowadzona jest w kuchni, warto pomyśleć o zakupieniu specjalnych wkładów do szuflad typu cargo – każdy osobny dla innego rodzaju śmieci. Gdy w meblach kuchennych znajduje się zwykła szafka, wtedy można kupić potrójny pojemnik do segregacji, na przykład prostokątny albo okrągły.

Ciekawym pomysłem będą także piętrowe pojemniki do segregacji, które układane są jeden na drugim. Dzięki temu nie zajmują one tak dużo miejsca w kuchni. Pojemniki są rozdzielane, dlatego można ustawiać je w dowolnej konfiguracji. Dodatkowo każdy z nich może być wyposażony w praktyczną rączkę, dlatego śmieci można od razu wynieść do kubła.

W domach, gdzie śmieci odbierane są w workach, można także kupić specjalny stojak na worki na śmieci. Stojak ten pozwala na powieszenie na nim wszystkich typów worków do segregacji i wyposażony jest w praktyczne klapy do ich zamykania.

Jakie pojemniki do segregacji wybrać do firmy?

Segregację odpadów można prowadzić nie tylko w domu, ale również w firmie – w biurze, zakładzie produkcyjnym czy w sklepie. W tym przypadku także duże znaczenie ma wybór właściwych pojemników.

Przeznaczone do użytku przez pracowników i klientów firmy pojemniki do segregacji powinny być przede wszystkim wytrzymałe oraz pojemne, aby można było umieścić w nich większą ilość odpadów, dlatego nie trzeba ich wtedy tak często opróżniać. Najlepiej, aby miały one osłony pozwalające na podniesienie pedałem nożnym albo z wycięciami dopasowanymi do typu odpadków.

Kosze powinny być też odpowiednio oznakowane kolorami, aby można było natychmiast wybrać właściwy pojemnik. Warto poza tym zwrócić uwagę na sposób zakładania worków oraz opróżniania koszów, aby mógł on następować łatwo i szybko.

Dodatkowo w miejscach publicznych można wybrać pojemniki wyróżniające się atrakcyjnym wyglądem, na przykład wykończone stalą nierdzewną.