Czy można zmniejszyć pierścionek i ile to kosztuje?

Ustalenie odpowiedniego rozmiaru pierścionka to istotna kwestia podczas zakupu tego typu kosztowności. Jeśli dobrze się do tego przyłożymy to unikniemy rozczarowania po zakupie i późniejszych ewentualnych modyfikacji rozmiaru. Czasami jest też tak, że otrzymujemy pierścionek w formie pamiątki rodzinnej, który niestety nie pasuje rozmiarem do naszej dłoni. W takiej sytuacji można pokusić się o korektę rozmiaru pierścionka aby cieszyć się dobrze dopasowaną i komfortową biżuterią.

Na czym polega korekta rozmiaru pierścionka?

Zwiększanie pierścionka jest stosunkowo łatwym procesem szczególnie jeśli zmiana ma być niewielka. Wystarczy wówczas nieznacznie rozciągnąć szynę w dolnej jej części. Jeżeli pierścionek trzeba zwiększyć o kilka rozmiarów konieczne jest wówczas dodanie wstawki z odpowiedniego kruszcu. W sytuacji gdy nasz pierścionek jest stanowczo za duży musimy go zmniejszyć. Jubiler wytnie fragment szyny i ponownie połączy pierścionek poprzez lutowanie. Po tym zabiegu biżuteria jest czyszczona i polerowana. Dobrze wykonana usługa nie powinna pozostawiać na pierścionku żadnych śladów widocznych gołym okiem.

Jakie trudności mogą napotkać jubilerzy?

Podstawową trudnością, która może uniemożliwić korektę rozmiaru pierścionka jest jego bogate zdobienie. Najtrudniej jest zmodyfikować obrączkę, która w całości dekorowana jest małymi brylancikami lub cyrkoniami. Konieczność dodania lub wycięcia kamieni i równomierne ich rozmieszczenie względem nowego rozmiaru pierścionka może być sporym problemem i często graniczy z cudem. Pierścionki mocno grawerowane również mogą sprawiać kłopot, gdyż po korekcie należy odpowiednio poprawić wzór, co w środowisku przeciętnego złotnika jest nie do odtworzenia. Trudnym rodzajem pierścionków są też modele składające się z kilku połączonych ze sobą okręgów. Wówczas jubiler musi odpowiednio skorygować wymiar każdego z nich.

Ile kosztuje korekta rozmiaru pierścionka?

Z reguły korekta rozmiaru pierścionka wydaje się dużo droższa niż jest w rzeczywistości. Najczęściej kosztuje to od 15 do 50 złotych w zależności od metalu z jakiego wykonany jest pierścionek i poziomu trudności korekty. Droższe są z pewnością modyfikacje pierścionków zdobionych wzorami lub kamieniami szlachetnymi. Ponadto mniej zapłacimy za zmniejszenie pierścionka niż jego powiększenie. Aby uzyskać większy rozmiar biżuterii często konieczne jest dodanie złotej wstawki, za którą również musimy zapłacić. Korekty srebrnej biżuterii jak np. pierścionki verona są więc ze zrozumiałych względów dużo tańsze niż te dotyczące złotych pierścionków.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar pierścionka?

Najprostszy i najbardziej miarodajnym sposobem jest udanie się po poradę do jubilera, który precyzyjnie zmierzy nasz palec i dobierze odpowiedni rozmiar pierścionka. Samodzielnie również możemy to zrobić chociaż należy się bardzo przyłożyć i wykonać to starannie aby pomiar był wiarygodny – różnica jednego rozmiaru to tylko około 1mm na obwodzie. W tym celu warto wydrukować sobie z Internetu wzory średnic wewnętrznych pierścionków wraz z rozmiarami lub tabele, z których odczytamy odpowiedni rozmiar w oparciu o obwód palca.