Duże donice ogrodowe – jak zaaranżować je w ogrodzie?

Donice z roślinami

Przydomowy ogród to miejsce spotkań i relaksu. Bardzo ważna jest odpowiednia aranżacja. Powinien on cieszyć, a jednocześnie nie przysparzać wielu problemów. Dlatego świetnym wyborem są donice, które będą nie tylko dekoracją, ale również praktycznym elementem wystroju.

Gdzie sprawdzą się najlepiej?

Obecnie na rynku jest ogromny wybór i duże donice ogrodowe można kupić w niemal każdym rozmiarze, kształcę lub kolorze. Idealnie sprawdzą się w różnych przestrzeniach i nie trzeba do nich dużego placu. Bez wątpienia są efektownym elementem stylizacji, który nadaje indywidualnego wyglądu wnętrz. Obecnie to jeden z najmodniejszych dodatków.

Wybierając odpowiednie donice, warto zastanowić się jakie rośliny chcemy w nich umieścić. Powinny również radzić sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo najlepiej wybierać takie, które łatwo utrzymać w czystości.

Jaki materiał wybrać?

Tworzywo, z jakiego wykonana jest donica, ma wpływ na jej wytrzymałość. Do wyboru jest wiele materiałów, które świetnie sprawdzą się w ogrodzie.

  1. Terakota

Dobrze chłoną wodę i chronią rośliny przed zimnem. Nie przegrzewają korzeni i nie powodują ich wysuszenia. Są wytrzymałe, dlatego nie uszkodzi ich ciężkie podłoże. Jednocześnie dzięki dużej przepuszczalności zapewniają kwiatom swobodne oddychanie.

2. Ceramika

Nie przegrzewają korzeni, co korzystnie wpływa na uprawę roślin. Idealnie sprawdzają się w miejscach mocno nasłonecznionych, gdyż zatrzymują wilgoć, przez co nie wysuszają podłoża. Należy pamiętać, żeby wybierać tylko takie, które mają otwory na dnie.

3. Drewno

Jest to wymagający materiał. Niestety jest mniej odporny na warunki atmosferyczne. Dobrym rozwiązaniem jest zaimpregnowanie go olejem i ocieplenie na zimę.

4. Plastik

Nie przepuszczają powietrza. Utrzymują prawidłową wilgoć ziemi. Są dostępne w różnych kształtach i kolorach. Sprawdzą się do kompozycji stojących oraz wiszących.

Niestety często zdarza nam się zapominać o kwiatach, przez co mogą zwiędnąć i ulec zniszczeniu. Idealnym rozwiązaniem jest doniczka samo nawadniająca, która pozwoli pozbyć się tego problemu.