Faworyci turnieju CS:GO Major na IEM 2019

katowice esport

Czwartek, 28 lutego 2019, to jeden z najważniejszych dni w roku, dla każdej osoby, która interesuje się grami komputerowymi. Tego dnia rozpoczęła się bowiem jedna z najważniejszych imprez, związanych z branżą gier, na świecie. Intel Extreme Masters Katowice odbywające się we wnętrzu katowickiego Spodka i sąsiadującego z nim Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego od wielu lat przyciąga do siebie najlepszych zawodników z całego świata. Ich poczynania śledzone są z zapartym tchem przez dziesiątki tysięcy widzów na trybunach, a także przez miliony osób oglądających telewizyjne i internetowe transmisje z tego turnieju. W tym roku zawodnicy zmierzą się ze sobą w następujących grach: CS:GO, Starcraft 2 i Fortnite.

Światowa czołówka CS:GO na IEM Katowice 2019

Największe emocje, jak co roku, wzbudzają oczywiście rozgrywki w Counter Strike: Global Offensive. Do turnieju CS:GO Major w Katowicach dostało się osiem drużyn: NatusVincere (NAVI), FaZe Clan, Team Liquid, ENCE eSports, MIBR, Renegades, Astralis oraz Ninjas in Pyjamas (NiP).

Pierwszy dzień rozgrywek przyniósł nam już niemałe zaskoczenia. W czwartek mogliśmy oglądać dwa mecze: Navi podejmowało FaZe Clan, a ENCE eSports stoczyło bój z Team Liquid. O ile w pierwszym spotkaniu szanse były raczej wyrównane i o zwycięstwie zdecydowała wyjątkowo dobra dyspozycja ukraińskiej drużyny (NAVI), tak przegrana Team Liquid była ogromnym szokiem dla całego esportowego światka.

Czwartkowe emocje jednak już za nami i pora zainteresować się kolejnymi spotkaniami. W piątkowe (1.03) popołudnie czeka nas mecz brazylijskiej ekipy z MIBR, którzy spotkają się z Australijskim teamem Renegades. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pojedynek rozpocznie się o godzinie 16:00. Na 19:50 zaplanowano natomiast mecz, który przez wielu uznawany jest za hit ćwierćfinałów – faworyci turnieju, Astralis, podejmą walkę z mocnym i nieco niedocenionym europejskim zespołem Ninjas in Pyjamas. Wszystkie mecze rozgrywane będą w trybie BO3, czyli do dwóch zwycięstw.

Sobota na IEM to czas półfinałów. Gry, podobnie jak w piątek, odbędą się o godzinach 16:00 i 19:50. W pierwszym meczu zmierzą się ze sobą NAVI oraz ENCE, w drugim zaś, zwycięscy piątkowych ćwierćfinałów. Finał zaplanowano na godzinę 18:00 w niedzielę (3.03).

Faworyci turnieju (w ocenie bukmacherów)

Bukmacherzy przygotowali szeroką ofertę zakładów na mecze rozgrywane na turnieju CS:GO Major w Katowicach. Typerzy obstawiać mogą nie tylko zwycięzców poszczególnych meczów, ale mają także mnóstwo innych dodatkowych możliwości. Jednym z najciekawszych zakładów jest przewidzenie zdobywcy pucharu.

Według bukmacherów, największe szanse na zwycięstwo, posiada drużyna Astralis. Średni kurs na ich wygraną wynosi 1,63. Astralis to obecnie jedna z najlepszych drużyn, która regularnie plasuje się w czołówce wszelkich turniejów. Do CS:GO Major w Katowicach chłopaki z Danii zakwalifikowali się w ekspresowym tempie, wygrywając wszystkie mecze eliminacyjne. Na kolejnym miejscu znajduje się drużyna NAVI, której średni kurs na zwycięstwo to 4,8. Jeśli zespołowi uda się utrzymać obecną formę, mogą narobić Duńczykom mnóstwa problemów. MIBR (kurs 9,0) i ENCE (kurs 13,0) to drużyny ze środka stawki. Te dwa, dość młode, teamy prezentują wysoki poziom, ale mają jeszcze niewiele doświadczenia na tak wielkich turniejach. Nie da się jednak ukryć, że w eliminacjach drużyny te spisywały się naprawdę dobrze. Najmniejsze szanse na zwycięstwo posiadają zespoły Renegades i Ninjas in Pyjamas. Kursy na te drużyny wynoszą odpowiednio 27,0 i 36,0. NiP znane jest jednak z tego, że potrafi mocno zaskoczyć, więc „wszystko może się zdarzyć”.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę aby mecze CS:GO obstawiać wyłącznie u bukmacherów posiadających zezwolenie Ministra Finansów w Polsce (tutaj więcej na ten temat), ponieważ betowanie u zagranicznych bukmacherów jest obecnie zabronione.

Astralis – rzut okiem na faworytów

Team Astralis został założony w 2016 roku przez byłych członków innej utytułowanej formacji – Team SoloMid. W składzie drużyny znajduje się obecnie pięciu zawodników i są to „dev1ce”, „dupreeh”, „Xyp9x”, „Magisk” oraz”gla1ve”. Praktycznie wszyscy są z drużyna od jej początków, jedynym wyjątkiem jest „Magisk”, który w styczniu 2018 zastąpił „Kjaerbye” na pozycji strzelca.

Do najważniejszych sukcesów tej formacji należy zwycięstwo na turnieju IEM Katowice w roku 2017, a także 1 miejsce na Elague Major w tym samym roku. Drużyna szczyci się również 1 miejscem w turnieju Intel Extreme Masters XI – World Championship, a także jest właścicielem tytułu mistrza IEM Chicago 2018. Ponadto, Astralis jest również zdobywcą wielu czołowych miejsc na mniejszych rangą turniejach.