Gaśnica do urządzeń elektrycznych – czym się wyróżnia?

gasnica

Odpowiednia gaśnica do urządzeń elektrycznych to bardzo ważne wyposażenie miejsc, gdzie znajduje się ich większa liczba. O czym warto w kontekście takich gaśnic pamiętać?

Na czym polega specyfika gaśnicy do urządzeń elektrycznych?

W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia pożarowego nie ma opcji na zabawę w półśrodki, szczególnie jeśli w grę wchodzą wszelkie aspekty wpływające na skomplikowanie ewentualnego pożaru. Jednym z takich czynników bez wątpienia są urządzenia elektryczne, które w gaszeniu są niezwykle trudne. Przede wszystkim nie można walczyć z takim pożarem za pomocą wody, zaś klasyczne gaśnice tu również się nie sprawdzą. To właśnie dlatego w miejscach, gdzie znajduje się naprawdę wiele elektroniki, warto jest zaopatrzyć się w taki sprzęt, jak gaśnica do urządzeń elektrycznych. Czym jednak charakteryzuje się taki środek pomocy przeciwpożarowej? Przede wszystkim wymagany jest wybór odpowiedniego typu gaśnicy. Najczęściej korzysta się z gaśnicy proszkowej lub śniegowej, choć możemy wyróżnić pewne wyjątki. Do gaszenia serwerowni czy komputerów użyjemy gaśnic halonowych, proszkowych lub mgłowych, zaś w przypadku skrzynek z bezpiecznikami czy transformatorów najlepiej sprawdzi się odpowiednio dobrana gaśnica śniegowa.

Jak korzysta się z gaśnicy do urządzeń elektrycznych?

Wiemy już, dlaczego takie zabezpieczenia przeciwpożarowe, jak gaśnica do urządzeń elektrycznych są tak ważne. Jak jednak z nich korzystać? Przede wszystkim warto pamiętać o jednej najważniejszej kwestii – dana gaśnica koniecznie musi być odpowiednio dobrana do napięcia. W przeciwnym wypadku efekt może być odwrotny do zamierzonego. Co jednak, jeżeli trzymamy już w rękach odpowiednią gaśnicę, z dobrym typem i przystosowaną do napięcia? W razie możliwości powinniśmy użyć gaśnicy w odległości co najmniej 1,5 metra od ognia. Dzięki temu będziemy w stanie zadbać o maksymalną skuteczność. Jeżeli tylko jest taka możliwość, odłączmy również prąd w budynku. Upewnijmy się jednak zawczasu, że można tego dokonać w bezpieczny sposób.