Gimnastyka szkolna – jaki sprzęt potrzebny?

gimnastyka szkolna

Dbanie o własne ciało i jego świadomość już od najmłodszych lat jest bardzo istotna. Dzisiejsze czasy charakteryzują się co prawda byciem fit, jednak spora część młodego pokolenia spędza czasem przed komputerem, jednocześnie zaniedbując aktywność ruchową. Odpowiedzią na taką stagnację jest gimnastyka szkolna, ale otwartym pozostaje pytanie, jaki jest potrzebny do niej sprzęt oraz odzież? By poznać jej wszelkie tajniki, zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Czym jest gimnastyka szkolna?

Nie da się ukryć, że w młodych osobach trzeba zaszczepiać miłość do sportu, która może się okazać przygodą na długie lata, jednak przede wszystkim będzie odpowiednim dbanie o własny organizm i będzie wzmacniać odporność na choroby. Gimnastyka szkolna co prawda nie jest oficjalnym sportem, jednak uprawiając taką aktywność można zaszczepić w dziecku chęć do dalszej rozwoju, a kolejnym krokiem być może okaże się gimnastyka sportowa. 

Forma ćwiczeń w formie rozciągania się, skoków przez kozła, czy też ćwiczeń na materacach to zawsze dobra forma urozmaicenia zajęć dzieciom w szkołach, jak również szkołą kształtowania charakterów i przełamywania barier. Dużą rolą w szlifowaniu umiejętności odgrywa nauczyciel, który wprowadza w tajniki gimnastyki szkolna, jest drogowskazem. W razie odpowiedniego zdiagnozowania talentu może wytyczyć ścieżkę rozwoju i nadać ton bardziej profesjonalnej karierze takiej osoby. 

Warto, by nauczyciel zachęcał do aktywności zarówno dzieci, które mają talent, jak również te, które mają problemy ze zdrowiem – wczesna profilaktyka w formie gimnastyki korekcyjnej sprawi, że będzie można skorygować wady postawy i poprawić funkcjonowanie takiej osoby. Główna aktywność jednak powinna odbywać się w domu, bądź też na podwórku, gdzie dzieci mogą rozwijać swoje zdolności i nieodzowne będzie wsparcie rodziców.

Jakich sprzętów wymaga gimnastyka szkolna?

Oczywiście, dziecko uprawiające aktywność sportową powinno posiadać odpowiednią odzież. Jeszcze wiele lat temu, gdy nie było tego typu ubrań chłopcy i dziewczynki byli ubrani w zwykłe koszulki bawełniane, bądź ze stylonu, jednak nie jest to dobry materiał, ponieważ nie przepuszcza powietrza i w efekcie klei się do spoconego ciała – odzież termoaktywna jest luźna i nie przykleja się do ciała.

Ważne, by rodzice zadbali o zakup odpowiedniego obuwia, które umożliwi brak poślizgu na sali gimnastycznej – jest to związane ze zwiększeniem bezpieczeństwa, bo pomimo tego, że w gimnastyce są efekty zabawy, to jednak takie ćwiczenia jak skok przez kozła wiążą się z tym, że trzeba je wykonać poprawnie w celu uniknięcia kontuzji.

Szkoła czy też klub sportowy powinien dysponować materacami, na których dzieci będą mogły się rozciągać, jak również drabinki, na których będą mogli ćwiczyć swoją koordynację, refleks czy siłę oraz takie przyrządy jak drążek czy skrzynie. Jest to absolutnie koniecznie wyposażenie ośrodków treningowych. Oczywiście, trzeba również pamiętać o drobnych przedmiotach urozmaicających trening jak skakanki czy hula hop. 

Od czego warto zacząć uprawiając gimnastykę szkolną amatorsko?

Jeżeli Twoje dziecko ćwiczy gimnastykę tylko w szkole i nie chcesz przeznaczać dodatkowych środków na rozwijanie jego talentów poza szkołą, to masz do tego prawo, jednak zdecydowanie warto wydać „parę groszy”, żeby kupić parę gadżetów od których może się rozpocząć piękna przygoda z gimnastyką. 

W pierwszej kolejności warto zakupić odzież termoaktywną, która jest wygodna i będzie to dobry punkt wyjścia. W wyposażeniu amatora nie może zabraknąć również odpowiedniego obuwia, które będzie stabilizować stopę i chronić ją przed urazami, bo gimnastyka „lubi” płatać figle i mogą zdarzać się mikrourazy. Warto przemyśleć zakup stabilizatorów chroniących kolana czy też inne części ciała.

W przypadku gdy posiadasz pomieszczenie dedykowane takim ćwiczeniom, to na pewno warto je wyposażyć w materace, by ćwiczyć przewroty w przód czy tył, jak również możesz zakupić drobne przedmioty do rozciągania ciała. Pamiętaj też, że gimnastykować można się nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach, lecz również na zewnątrz i warto zadbać o zakup dresu czy też cieplejszych długich spodni, które sprawią, że Twoje dziecko będzie mogło ćwiczyć również w okresach zimowych. Gdzie znaleźć sprzęt do gimnastyki? Odwiedź Decathlon, bądź też stronę internetową, gdzie znajdziesz przydatne artykuły do gimnastyki szkolnej.

Jakiego sprzętu używają półprofesjonaliści (i profesjonaliści) z asortymentu Decathlon?

Nie da się ukryć, że buty muszą być odpowiednio dopasowane, a przede wszystkim dawać poczucie bezpieczeństwa maluchowi. Przykładem takiego obuwia są buty do gimnastyki 550 I Move w różnych kolorach zaakceptowane przez podologa, charakteryzujące się trzymaniem stopy dzięki sztywnemu zapiętkowi.

Nie można ćwiczyć bez odpowiednio dobranej koszulki, a z koszulką S500 marki Domyos, która sprawia, że skóra dziecka oddycha podczas ćwiczeń nauka rozciąganie czy też inne czynności będą o wiele łatwiejsze. Koszulka jest dostępna w wielu rozmiarach oraz w wielu kolorach.

Młode dziewczyny uwielbiają ruch i dla nich również coś znaleźliśmy, a konkretnie stanik do gimnastyki S900, dzięki któremu ruchy Twojej córki nie będą skrępowana i będzie się czuła swobodnie. Stanik został wykonany techniką bezszwową, co ułatwia poruszanie się i pozwala na lepsze rozciąganie się bez strachu, że ubranie się popsuje w trakcie ćwiczeń. Dodatkowo skrzyżowane ramiączka nadają mu sportowy i modny wygląd.

Gimnastyka szkolna z pewnością da wiele radości Twojemu dziecku, a przede wszystkim uchroni go w przyszłości przed urazami, by nie cierpiało i zawsze miało prosty kręgosłup. Dobrze dobrane ubrania sprawią, że ich bezpieczeństwo będzie na wyższym poziomie, a jeszcze biorąc pod uwagę nowoczesny wygląd ubrań w ofercie Decathlon, dzieci będą chciały chętniej uczęszczać na takie zajęcia. Staraj się jako rodzic, by Twoje dziecko było jak najbardziej aktywne!