Największy stopień formalności – czy krawaty są dozwolone?
Jeżeli jesteś zaproszony na wieczorowe przyjęcie, bądź też na zaproszeniu widnieją słowa takie jak: „black tie”, „cravate noire” lub „full evening dress” to znak, że założenie zwykłego garnituru nie wystarczy. Tutaj sprawdzi się jedynie frak, bądź też smoking oraz specjalny rodzaj koszuli, a mianowicie koszuli z kołnierzykiem typu wingtip. Jest to kołnierzyk łamany, który jest jednocześnie najbardziej formalny. Zatem do koszuli z tym kołnierzykiem absolutnie nie można dobrać krawatu męskiego. Jedynym słusznym wyborem jest oczywiście muszka.
Dla miłośników włoskiego stylu
Również bardzo formalne są koszule z kołnierzykiem typu cutaway. Takie koszule są także bardziej formalne, choć owy formalizm odnosi się raczej do biznesowego charakteru. Zatem do nich można dobrać tylko i wyłącznie krawat męski. Tutaj należy zastosować również odpowiednie wiązanie krawatu, a mianowicie wybrać węzeł typu „four in hand” lub węzeł typu „Albert”. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że do takich koszul sprawdzą się tylko szerokie krawaty, zatem absolutnie nie należy wybierać śledzików. Kołnierzyk cutaway może mieć jeszcze szerszy rozstaw boków. Tutaj również sprawdzą się klasyczne krawaty.
Kołnierzyk kent – dla miłośników prostoty i klasyki oraz uniwersalności
Jeżeli stawiasz na prostotę i jednocześnie uniwersalność to koniecznie zdecyduj się na koszulę z kołnierzykiem kent. Kołnierzyk kent jest to kołnierzyk klasyczny, przez to także najbardziej uniwersalny. Charakteryzuje się długimi i niezbyt szeroko rozstawionymi wyłogami. Tak naprawdę taka koszula pasuje niemal do każdej okazji, zarówno bardziej formalnej, jak i biznesowej, czy nawet codziennej. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że koszule z kołnierzykiem kent są najczęściej wybieranymi do pracy, gdzie obowiązuje dress code. Tutaj tak naprawdę nie można popełnić żadnego faux pas, gdyż do takiej koszuli można dobrać każdy krawat męski od Modini.pl i co również ważne o każdej szerokości. Nie trzeba również zastanawiać się nad rodzajem węzła, wszak każdy pasuje.
W stylu retro – czyli kołnierzyk spread
Kołnierzyk spread jest krótszy, ma także krótsze wyłogi. Koszule z takim kołnierzykiem były najmodniejsze w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku, a to za sprawą spopularyzowania ich przez John F. Kennedy’ego. Niemniej obecnie również te kołnierzyki stają się bardzo modne, wszak styl retro jest teraz „na fali”. Do takich koszul pasują oczywiście tylko i wyłącznie krawaty, wszak są one mniej formalne niż cutaway. W tym przypadku można zdecydować się zarówno na krawaty klasyczne, ale i w wersji slim, czyli popularne śledziki. Tutaj najlepiej sprawdzą się modele o prostej fakturze, bez dodatkowych deseni.
Kołnierzyk klubowy i kołnierzyk na guziki – jaki krawat wybrać?
Koszule z kołnierzem klubowym, czy też przypinanym na guziki są obecnie bardzo modne. Jak nietrudno domyślić się po nazwie, sprawdzają się na co dzień, bądź też do klubu. Są one idealne w połączeniu z chinosami, cygaretkami i prostymi spodniami w kant. Takie koszule nie są specjalnie formalne, zatem można je ubrać do smart casualowych stylizacji, czy nawet podczas spotkań z przyjaciółmi. Jednak najlepiej prezentują się one w połączeniu z krawatem typu śledzik. Warto jeszcze postawić na odpowiednie wiązanie typu węzeł symetryczny albo węzeł pół-windsorski.
Koszula i krawat zawsze idą w parzę. Zatem to świetne połączenie, jednak nie każdy krawat pasuje do koszuli, wszystko zależy od stopnia formalności. Jeżeli koszula jest bardzo elegancka to oczywiście trzeba postawić na szerszy krawat o klasycznym kolorze, dozwolone są co najwyżej delikatne desenie kwiatowe, bądź prążki. Z kolei do mniej formalnych koszul lepiej pasuje krawat śledzik. Warto znać podstawowe zasady, by uniknąć wstydu i błędów.
Leave a Reply