Jak dobrać najlepsze rolety do salonu?

zakup rolet

Salon to pokój, w którym spędzamy każdego dnia dużo czasu. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jakie osłony okienne wybrać do salonu, sprawdź nasz poradnik, który poprowadzi Cię przez gąszcz dostępnych rolet i materiałów, które służą do ich wykonania!

Jak osłonić okna w salonie?

Ostre słońce, które oświetla telewizor lub oślepia domowników, nie zawsze jest pożądanym gościem w salonie. W takiej sytuacji wskazane jest zastosowanie osłon okiennych. Także wieczorem, gdy zapada zmrok, wiele osób także osłania okna, aby dzięki temu zabezpieczyć się przed wzorkiem innych osób.

Do osłony okien w salonie mogą zostać wykorzystane różne rodzaje materiałów. W tym celu bardzo często zamawiane są rolety, które można dobrać specjalnie do stylu aranżacji wnętrza i swojego gustu i potrzeb pod kątem ich funkcjonalności. Co wybrać?

Rodzaje rolet okiennych – co wybrać?

Rolety okienne to kilka różnych typów osłon, które mają rozmaite konstrukcje oraz funkcje. Wśród nich znajdują się poniższe warianty:

  • Rolety w kasecie – rolety okienne składające się z materiału umieszczonego na wale, który osłonięty jest kasetą. Z boku mają one także specjalne prowadnice.

  • Mini rolety – ich konstrukcja jest podobna do rolety w kasecie, jednak nie mają one kasety i bocznych prowadnic – zamiast nich mogą wykorzystywać linki.

  • Rolety rzymskie – dekoracyjne rolety tworzące efektowne fałdy z materiału, pozwalają na pranie w pralce.

  • Rolety dzień-noc, zebra – rolety te wykonane są z pasiastego materiału, który, w zależności od sposobu osłony okna, pozwala na jego zaciemnienie całkowite lub częściowe albo też całkowite odsłonięcie.

  • Rolety plisowane, plisy – wyróżniają się budową harmonijki i umieszczane są świetle okna, mogą służyć do jego osłonięcia także od dołu.

Wybór odpowiedniej rolety powinien być w tym przypadku efektem indywidualnych potrzeb i gustu, dlatego warto zapoznać się z wyglądem i z działaniem wszystkich z powyższych typów rolet.

Jaki materiał na roletę wybrać?

Przy zakupie rolet okiennych duże znaczenie ma także dobranie ich właściwego materiału, ponieważ powinien on pasować do wnętrza, aby nadać mu atrakcyjny wygląd, a także powinien cechować się odpowiednimi funkcjami, zgodnie z oczekiwaniami klienta.

Aby wybrać odpowiedni materiał, warto wziąć do ręki wzorniki rolet, w których znajdują się materiały, jakie mogą być wykorzystane do wykonania rolety.

Warto pamiętać o tym, że nie każda roleta charakteryzuje się wysokim stopniem zaciemnienia wnętrza, dlatego wtedy warto zdecydować się na specjalne rolety z materiałów zaciemniających.