Jak odżywiać się w ciąży?

Cropped image of beautiful pregnant woman lying on bed with wooden cubes on her tummy

Ciąża – dla niektórych wieść o niej to zaskoczenie, dla innych upragniona wiadomość, na którą czekali od dawna. Wiąże się ona z wieloma zmianami, nie tylko w życiu, ale również jeżeli chodzi o organizm matki. W ciele ciężarnej kobiety zachodzi wiele zmian, które skutkują m.in. zwiększonym zapotrzebowaniem na określone składniki odżywcze. Podstawą w tym okresie, powinno być zdrowe odżywianie. Zaleca się spożywanie lekkostrawnych, zbilansowanych posiłków.

Prawidłowe odżywianie się w ciąży – jak powinno wyglądać?

Co powinna zawierać dieta dla kobiet w ciąży i czym warto się kierować? Istnieje kilka uniwersalnych zasad, do których warto się stosować. Przede wszystkim regularność. Zaleca się, aby przyszła mama spożywała 5 lub 6 posiłków dziennie, w mniej więcej regularnych odstępach czasu. Dzięki temu można uniknąć wahań poziomu cukru we krwi. Co więcej, to jeden ze sposobów na radzenie sobie z mdłościami, na które skarży się niemal 80 % ciężarnych we wczesnych etapach ciąży.

Jeżeli nie istnieją przeciwskazania (np. zespół jelita drażliwego), warto sięgać po zbożowe produkty pełnoziarniste, takie jak pieczywo, płatki czy chleb. Zawierają one o wiele więcej składników odżywczych niż analogiczne produkty wytworzone z mąki białej. Powinno się zrezygnować z dań ciężkostrawnych, pikantnych i obficie doprawionych na rzecz potraw lekkostrawnych, wzbogaconych o porcję warzyw i owoców, które są bogactwem witamin. Jeżeli między posiłkami doskwiera głód, lub ma się ochotę na coś słodkiego, warto zdecydować się na zdrowe przekąski, takie jak suszone owoce, orzechy lub np. migdały, które oprócz tego, że zawierają sporo białka i witamin z grupy B, są sprzymierzeńcem w walce z ciążowymi nudnościami.

Prawidłowa dieta dla kobiet w ciąży powinna zawierać również zdrowe tłuszcze. Mowa tu o głównie o wielonienasyconych kwasach tłuszczowych, takich jak kwasy DHA i EPA. Najwięcej zawierają ich tłuste ryby morskie, toteż warto spożywać je przynajmniej raz w tygodniu. Wiele osób nie przepada jednak za rybami, a niektóre przyszłe mamy obawiają się zanieczyszczenia rtęcią, toteż można skorzystać z możliwości dostarczania sobie tego składnika w postaci suplementu diety.

Dieta dla kobiet w ciąży – czego należy unikać?

Jakie produkty spożywcze są niedozwolone w diecie kobiety ciężarnej? Przede wszystkim należy unikać spożywania surowego mięsa (np. sushi z rybą lub owocami morza, czy tatar) oraz surowych jaj – mowa nie tylko o smakołyku typu kogel-mogel, ale też o niektórych rodzajach deserów: bywa, że musy czy domowej roboty lody zawierają właśnie surowe jajka. Na cenzurowanym są również produkty wytwarzane z mleka niepasteryzowanego – m.in. niektóre sery regionalne.

W menu przyszłej mamy niewskazane są dania typu fast food, które nie dość, że są ciężkostrawne, to zawierają potężne ilości soli. Należy również znacząco ograniczyć słodycze. Jeżeli ktoś bardzo za nimi przepada, a zamiana na owoce suszone nie jest dla niego satysfakcjonująca, w sieci można poszukać przepisów na zdrowe słodkości.