Jak samodzielnie wymienić koło w samochodzie?

Wymiana koła w samochodzie

Przebicie opony w samochodzie podczas podróży może przydarzyć się każdemu. Dlatego też zdecydowanie warto wiedzieć, w jaki sposób poradzić sobie ze zmianą koła. Nie jest to zadanie proste, niemniej jednak również nie na tyle skomplikowane, aby konieczne było wzywanie pomocy drogowej. Zdecydowanie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie. Wystarczy, że będziemy stosować się do odpowiednich zasady. Jeśli wymienimy koło w prawidłowy sposób, to  będziemy mogli ruszyć dalej w drogę z zachowaniem odpowiedniego poziomu komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

Przygotowanie do wymiany koła w samochodzie

Jeśli stwierdzisz, że twoje koło w twoim aucie uległo awarii, to przede wszystkim musisz w bezpiecznym miejscu zatrzymać pojazd. W następnej kolejności konieczne jest, abyśmy włączyli światła awaryjne. Jest to kwestia podstawowa dla zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Następnie powinniśmy również wyciągnąć trójkąt ostrzegawczy, który zawsze powinien znajdować się na wyposażeniu każdego samochodu. Trójkąt umieszczamy za samochodem w odpowiedniej odległości. I tak jeśli jesteśmy w mieście, to wystarczy, że taki trójkąt ustawimy w odległości 1 m za samochodem. Natomiast kiedy poruszamy się po terenie zabudowanym, to w przypadku awarii trójkąt ostrzegawczy należy ustawić w odległości maksymalnie do 50 m, a nie bliżej niż 30 m od pojazdu. Kiedy zaś awaria zdarzył się nam na autostradzie, to trójkąt należy umieścić aż w odległości 100 m od naszego samochodu. Przed przystąpieniem do wymiany koła należy najpierw wyprostować je kierownicą, wrzucić pierwszy bieg i zaciągnąć hamulec ręczny. Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa możemy również koła zablokować klinem. Ma to szczególne znaczenie, kiedy awaria i postój zostały nas na dość nierównym terenie.

Jak wymienić koło w samochodzie?

Zatem jak wymienić koło w samochodzie? Najpierw wyciągamy koło zapasowe bagażnika, a także lewarek oraz specjalny klucz. W dalszej kolejności przy pomocy klucza luzujemy śruby w naszym kole, które uległo awarii. Następnie wsuwamy  podnośnik pod samochód w wyznaczonym miejscu i unosimy auto tak, aby koło nie dotykało  podłoża. Następnie odkręcamy śruby do końca i zdejmujemy koło. W jego miejsce nakładamy koło zapasowe, czyli tzw. dojazdówkę i dokręcamy śruby. Następnie opuszczamy auto zwalniając lewarek. Kiedy samochód stoi już na czterech kołach, maksymalnie dokręcamy śruby. Oczywiście warto od razu udać się do punktów wulkanizacyjnego  w celu naprawy opony, która uległa awarii.