Opakowania foliowe: rodzaje i wykorzystanie

Opakowania foliowe

Każdy człowiek ma styczność z torebkami foliowymi lub woreczkami. Produkty wykonane z folii mają bowiem szerokie zastosowanie w wielu branżach. Kojarzymy je głównie jako opakowania lub reklamówki w sklepie. Ich zastosowanie jest jednak bardziej uniwersalne. Opakowania foliowe cechują się szybką produkcją i dość niską ceną, co jest przyczyną ich popularności. Korzystają z nich więc nie tylko konsumenci podczas zakupów, a ten rodzaj opakowań jest z nami od wielu lat. Istnieje kilka rodzajów opakowań foliowych, które znajdziemy w ofercie sklepów specjalizujących się w branży opakowań.

Jednorazowe cienkie woreczki

Ten rodzaj opakowań foliowych znajdziemy przede wszystkim w sklepach. Produkty są jednorazowego użytku i są wyprodukowane z bardzo cienkiej folii. Mimo tego, że są cienkie, wykazują się również sporą wytrzymałością. Sprawdzą się do pakowania artykułów z zakresu żywności lub przemysłowych. Worki takie powinny mieć atest PZH, który umożliwia kontakt z artykułami spożywczymi. Tego rodzaju torebki można wykorzystać również do zapakowania śniadania.

Reklamówki LDPE

Produkty są wykonane z polietylenu o małej gęstości. Są jednak silniejsze niż woreczki, a ich cena jest trochę wyższa. Z uwagi na to, że są mocniejsze, można je jednak wykorzystać wielokrotnie. Fakt ten warto wziąć pod uwagę podczas planowania zakupu reklamówek. Produkty te lekko się błyszczą, ale nie szeleszczą. Nadają się do przenoszenia artykułów żywnościowych. Wykorzystuje się je do produkcji worków na śmieci o dość dużej pojemności. Wyróżniają się dużą odpornością na działanie wilgoci oraz są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Znajdą zastosowanie w sklepach wielobranżowych oraz będą świetnym towarzyszem codziennych zakupów. Z powodzeniem można je wykorzystać w branży odzieżowej, transportowej czy gospodarstwie domowym.

Reklamówki i worki HDPE

Nazwa pochodzi z angielskich słów i podkreśla wysoką jakość polipropylenu. Woreczki i reklamówki wyróżnia elastyczność i przezroczystość. Materiał jest również odporny na środki chemiczne więc dobrze sprawdzi się jako bariera ochronna. Niski koszt produkcji oznacza szerokie zastosowanie w placówkach handlowych. Klienci wykorzystują je do zapakowania towarów spożywczych lub przemysłowych.

Opakowania wykonane z MDPE

W sprzedaży są także produkty wykonane z MDPE, czyli polipropylenu o średniej gęstości. Tego rodzaju woreczki to połączenie LPDE i HDPE, a produkty są półprzezroczyste. Wyróżniają się większą wytrzymałością niż LDPE.

Jaki jest potencjał opakowań foliowych?

Ten rodzaj produktów zapewnia szerokie korzyści dla przedsiębiorstw działających w bardzo różnorodnych branżach. Opakowania foliowe znacznie ułatwią pakowanie, magazynowanie i transport wielu artykułów powszechnego użytku. Wspomnieliśmy już, że folia występuje w różnych odmianach, które można wykorzystać w zależności od swoich potrzeb. Znaleźć można jednak cechy wspólne wszystkich produktów. Dobrze zapakowane produkty będą doskonale zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Zaliczymy do nich wilgoć, przykry zapach, wilgoć czy różnego rodzaju zanieczyszczenia. Wybierając np. folię z bąbelkami możemy wypełnić paczki i zabezpieczyć towary podczas wysyłki. Pewne jest, że branża opakowań foliowych bardzo zmieniła się przez wiele lat. Uległy one unowocześnieniu i modyfikacjom dostosowanym do potrzeb. Współcześnie dostępne jest wiele rodzajów reklamówek i woreczków, które znajdą zastosowanie w wielu branżach ludzkiej działalności.