Jak z zyskiem sprzedać nieruchomość?

Na wartość mieszkania wpływa wiele czynników takich jak lokalizacja, metraż, okolica, stan budynku. Samodzielna sprzedaż nieruchomości to spore wyzwanie, jednak inwestorzy z chęcią się go podejmują. Inwestowanie w mieszkania to coraz częstsze zjawisko, któremu sprzyja popyt na nieruchomości oraz niskie stopy procentowe udzielanych przez banki kredytów.

Co wpływa na wartość mieszkania?

Podczas oceny wartości nieruchomości brane są pod uwagę różne czynniki. Jednym z najważniejszych jest lokalizacja nieruchomości, w której bierze się pod uwagę nie tylko dzielnicę, ale także rozmieszczenie okien i odległość budynku od ulicy. Najatrakcyjniejsze są mieszkania zlokalizowane na 1 lub 2 piętrze. Na wartość mieszkania ma wpływ także jego metraż, ponieważ wraz ze wzrostem powierzchni cena rośnie. Nabywcy na pewno zwrócą uwagę na stan prawny nieruchomości, a za mieszkania posiadające akt własności zapłacimy najwięcej. Przed zakupem warto sprawdzić, czy mieszkanie nie jest obciążone hipoteką, prawem dożywocia lub innymi roszczeniami.

Otoczenie nieruchomości również ma wpływ na ostateczną wycenę. Specjaliści podkreślają, że ważne jest bezpieczeństwo danej okolicy, obecność zieleni w pobliżu, dostęp do instytucji publicznych lub lokali gastronomicznych, sklepów i aptek. Ważna jest również bliskość środków komunikacji oraz dojazd do innych dzielnic miasta. Stan nieruchomości, rodzaj budynku, data jego powstania, standard wykończenia i możliwość korzystania z windy to aspekty, które również mają duże znaczenie. Potencjalni klienci zwrócą uwagę na wysokość comiesięcznego czynszu oraz rozkład mieszkania. Plusem mieszkania jest widna kuchnia, oddzielne pokoje i balkon. Wpływ na cenę nieruchomości ma także fakt, czy pochodzi ono z rynku pierwotnego, czy rynku wtórnego. Sprzedaż nieruchomości uzależniona jest od relacji między podażą a popytem. Jeśli występuje nadwyżka mieszkań, to obserwuje się spadek cen.

Jak sprzedawać nieruchomości z zyskiem na rynku pierwotnym?

Rynek pierwotny czy rynek wtórny?

Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, które warto rozważyć przed kupnem mieszkania. Niewątpliwą zaletą nowego mieszkania jest brak usterek spowodowanych przez poprzednich lokatorów. Usytuowane jest w nowym budynku, który ma liczne udogodnienia w postaci windy, balkonu, parkingu lub ogródka. Zastosowanie nowych materiałów znacznie podniesie komfort użytkowania budynku. Mieszkanie jest zazwyczaj nowocześnie wyposażone i świeżo po remoncie. Jeśli jest w stanie deweloperskim, możemy je urządzić według własnego pomysłu i chęci. Minusem rynku pierwotnego jest długi czas oczekiwania na mieszkanie oraz możliwe bankructwo inwestora. Deweloperzy często zmieniają projekty dotyczące zagospodarowania terenów wokół nowych osiedli. Dostrzegalna jest także znacznie wyższa cena nieruchomości w porównaniu z rynkiem wtórnym.

Rynek wtórny oznacza zazwyczaj niższe ceny oraz możliwość wprowadzenia się od razu. Właściciele mieszkań umożliwiają negocjacje cen, które mogą być zaletą przy inwestowaniu w mieszkania. Rynek wtórny umożliwi także ocenę okolicy i sąsiadów. Używane mieszkania mają również swoje minusy, do których zaliczymy słaby stan budynku i konieczność wykonania remontu. Sprzedaż nieruchomości może być utrudniona przez niezbyt przyjemną okolicę i otoczenie budynku. Czynsz i koszty utrzymania mieszkań na rynku wtórnym jest często dość wysoki. Stan używanego mieszkania jest dość ciężko ocenić, a czasami pojawiają się ukryte usterki. Dużym minusem mieszkań z rynku wtórnego jest brak miejsc parkingowych.

Sprzedaż nieruchomości krok po kroku

Jeśli nie zdecydowaliśmy się na pomoc agencji nieruchomości wszelkie formalności będziemy załatwiać samodzielnie. Sprzedaż nieruchomości to dość duże przedsięwzięcie, dlatego należy odpowiednio się do tego przygotować. Pierwszym krokiem jest prawidłowa wycena nieruchomości. Odpowiednio dokonana wycena zachęci klientów do obejrzenia nieruchomości. W wycenie pomoże zapoznanie się z podobnymi na rynku ofertami. Drugi etap to przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów poświadczających prawo własności, w tym kopię aktu notarialnego. Następnie czas na stworzenie ogłoszenia sprzedaży, które możemy zamieścić w prasie czy dedykowanych serwisach internetowych. Internetowe tablice ogłoszeń umożliwiają zamieszczenie obszernego opisu nieruchomości oraz załączenie zdjęć. Po zamieszczeniu ogłoszenia pozostaje czekać na klientów. Ostatni etap to finalizacja transakcji, czyli spotkanie z notariuszem.

Inwestowanie w mieszkania, a zysk

Ożywienie na pierwotnym rynku mieszkaniowym trwa już od kilku lat. Banki oferują bardzo korzystne warunki kredytów hipotecznych, co powoduje wzrost zainteresowania tą formą inwestycji. Z raportów wynika, że większość kupionych nieruchomości z rynku pierwotnego to inwestycje pod wynajem lub pod flippa. Rynek wynajmu mieszkań intensywnie się rozrasta, natomiast dalsze inwestycje nie stają się ryzykowne. Celem każdej inwestycji jest osiągnięcie zysku. W przypadku długoterminowego wynajmu mieszkania koszt inwestycji zwróci się po około 20 latach. Na rynku nieruchomości popularne jest flippowanie, które polega na zakupie mieszkania i odsprzedaniu go z zyskiem. Wartość mieszkania wzrasta dzięki wykonaniu remontu lub zmianie jego rozkładu. Zysk z flippa inwestor otrzyma dość szybko, dlatego jest to często wybierana forma inwestycji. W zależności od wielkości mieszkania, jego stanu, lokalizacji i innych czynników zysk może być wyższy lub niższy. Inwestorzy wraz z uzyskaniem doświadczenia będą wybierać najlepsze lokale pod flippowanie. Należy pamiętać, że wartość nieruchomości zwiększa się w czasie. Oznacza to, że kupione mieszkanie za jakiś czas będzie można sprzedać z zyskiem.



O tym jak zacząć zarabiać na flipach czytaj tu:
http://managerplus.com.pl/od-zera-do-flipera-jak-zaczac-przygode-z-flipowaniem/