Pompy ciepła coraz popularniejsze – czy warto z nich korzystać?

pompy ciepla

Dom jednorodzinny może być ogrzewany różnymi sposobami. Wśród nich w ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła. Na czym polega działanie takiego urządzenia? Kiedy warto zdecydować się na jego zamontowanie?

Co to jest pompa ciepła?

Pompą ciepła określa się rodzaj urządzenia przeznaczonego do ogrzewania, które pozwala na pompowanie ciepła i tym samym podwyższa temperaturę w pomieszczeniach.

Obecnie najczęściej w celu ogrzewania domów jednorodzinnych używa się powietrznych pomp ciepła, ale również dostępne są pompy ciepła gruntowe pozwalające na pozyskiwanie energii z gruntu.

Do zasilania pompa ciepła potrzebuje jedynie energii elektrycznej, dzięki czemu nie wymaga ona używania dodatkowych źródeł energii, na przykład jak węgla, gazu, pelletu czy oleju opalowego. To powoduje, że jest ona również przyjazna dla środowiska naturalnego i praktycznie całkowicie bezobsługowa.

Kiedy warto zamontować pompę ciepła?

Pompy ciepła są polecane przede wszystkim do ogrzewania budynków nowszych, które są odpowiednio docieplone i mają nowoczesną instalację grzewczą. Wtedy pompa ciepła będzie mogła zaoferować największą sprawność i tym samym najniższe koszty związane z ogrzewaniem domu jednorodzinnego.

Właśnie dlatego pomp nie rekomenduje się do budynków starszych, nieocieplonych, mających wiele mostków termicznych, a także stare grzejniki.

Wobec tego przed zdecydowaniem się na zamontowanie pompy ciepła duże znaczenie ma przeprowadzenie kontroli budynku, by określić, czy jej montaż będzie opłacalny.

Warto też wskazać, że pompa ciepła może być zamontowana razem z fotowoltaiką. Panele fotowoltaiczne mogą wtedy wytwarzać energię elektryczną potrzebną do zasilania pompy, a tym samym redukować koszty związane z jej użytkowaniem.

Jak zamontować pompę ciepła w domu?

Montaż urządzenia najlepiej powierzyć firmie, która ma duże doświadczenie w tej dziedzinie i będzie mogła zaoferować pełne wsparcie związane z instalacją.

Gdy poszukiwane są sprawdzone pompy ciepła Cieszyn oferuje możliwość zamówienia ich w działających tam firmach, które zapewniają kompleksową obsługę. Zajmują się one przeprowadzeniem pomiarów, doborem sprzętu, także wykonują jego montaż i uruchomienie. Zapewniają też pomoc w razie awarii.

Dzisiaj osoby planujące montaż pompy ciepła mogą również otrzymać na nią dofinansowanie, także wtedy, gdy zamierzają zamontować ją w nowym budynku.

Pompa ciepła może być więc bardzo dobrym wyborem dla wielu osób, które szukają nowoczesnego i niedrogiego sposobu ogrzewania domu jednorodzinnego.