Porowatość włosów – od czego zależy? Jaką wybrać pielęgnację?

wlosy porowte

Porowatość włosów jest ich niezwykle ważną cechą. Co jednak na nią wpływa i jak odpowiednio dobierać kosmetyki w zależności od niej?

Porowatość włosów – czym ona właściwie jest?

W kontekście dbania o nasze włosy, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat mogliśmy zobaczyć naprawdę imponujący rozwój w kontekście dążenia do właściwej pielęgnacji. W tym kontekście bez wątpienia pomógł fakt, że wiele zaczęło mówić się o takiej kwestii, jak porowatość włosów. Okazało się, że ta cecha naszych włosów jest naprawdę istotna i w gigantycznym wręcz stopniu wpływa na to, jak zachowują się one na co dzień, a także, jakie posiadają one tendencje. To właśnie dlatego warto wiedzieć, na czym dokładnie to pojęcie bazuje, a żeby to zrobić, musimy zajrzeć w strukturę włosów.

Zewnętrzna część włosa, a więc ta, która jest widoczna nad skórą, składa się z kilku warstw – rdzenia, kory oraz łusek złożonych z martwych komórek. Łuski te chcą nachodzą na siebie, jednak w zależności od typu włosa są mniej lub bardziej odchylone od kory, odsłaniając ją. Im większe jest wspomniane odchylenie, tym większa jest porowatość. Każdy typ włosów posiada swoje plusy i minusy, lecz bardzo często większa porowatość wiąże się z większą wrażliwością i tendencją do niszczenia się.

Jak można wpływać na porowatość włosów?

Swoimi działaniami jesteśmy w stanie wpływać na porowatość naszych włosów. Dla przykładu korzystanie z takich przyrządów, jak suszarka, lokówka czy prostownica jest w stanie nie tylko niszczyć włosy, ale również zwiększać ich porowatość, tak samo zresztą, jak stosowanie nieodpowiednich produktów do pielęgnacji.

Idąc jednak w drugą stronę, jeżeli dobierzemy odpowiednie kosmetyki do włosów, będziemy w stanie w pewnym stopniu zamknąć pory. Jak się za to zabrać? Oczywiście warto stawiać chociażby na odpowiednie odżywki, dedykowane szampony, oleje, lecz warto pomyśleć również o innych kwestiach. Warto na przykład postawić w kontekście wycierania włosów na bawełniane ręczniki czy nawet t-shirty! Przydać może się również szczotka, która będzie odpowiednio dobrana do naszych włosów.

Jak pielęgnować włosy w zależności od ich porowatości?

W zależności od porowatości naszych włosów konieczne może być zaopatrzenie się w konkretne kosmetyki. Dzięki nim będziemy w stanie bez żadnego problemy zadbać o nasze włosy, a te z pewnością nam się odwdzięczą – chociażby faktem, że ich okiełznanie będzie po prostu o wiele prostsze. Włosy o wysokiej porowatości potrzebują na przykład dogłębnego nawilżania, podczas gdy te niskoporowate wymagają środków zwiększających objętość i walczących z przetłuszczaniem się.