Architekt – kiedy jego usługi są potrzebne?

architektura

Architekt to specjalista, który skończył studia i ma odpowiednie uprawnienia do projektowania różnego rodzaju obiektów budowlanych, a więc zarówno domów jednorodzinnych, budynków użyteczności publicznej, bloków mieszkalnych, jak i wielu innych konstrukcji. Jego zadania w procesie budowlanym są ściśle określone przepisami prawa. Kiedy usługi architekta są nam potrzebne? Podpowiadamy. 

Architekt – projektowanie budynków

Architekt w Łaziskach Górnych to specjalista, który ma odpowiednie uprawnienia do projektowania różnego typu obiektów budowlanych. Z tego powodu z jego usług powinni skorzystać inwestorzy chcący wznieść jakikolwiek budynek. Specjalista ten odpowiada nie tylko za jego architekturę, ale także rozmieszczenie w nim poszczególnych pomieszczeń, instalacji – elektrycznej, gazowej czy wodnej oraz wielu innych elementów. Z tego powodu inwestor, który chce wybudować jakikolwiek obiekt, niezależnie od tego, czy dom jednorodzinny, wielorodzinny czy budynek użyteczności publicznej powinien udać się do architekta.

Czy architekt jest potrzebny w przypadku gotowego projektu domu?

Inwestorzy, którzy kupują gotowe projekty architektoniczne w Mikołowie, również muszą skorzystać z usług architekta, ponieważ taki projekt nie jest dostosowany do działki, na której zamierzają zbudować daną nieruchomość. Z tego powodu architekt wówczas musi wykonać tak zwaną adaptację projektu, a więc dostosować go do zapisów znajdujących się w planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy.

Kiedy warto skorzystać z usług architekta?

Z usług architekta powinni skorzystać wszyscy inwestorzy chcący zbudować nie tylko obiekty mieszkaniowe, użyteczności publicznej, komercyjne, ale również przemysłowe i biurowe. Warto skonsultować się z takim specjalistą już na etapie kupna działki. Może on wówczas ocenić czy jesteśmy w stanie zrealizować na niej zaplanowaną przez nas inwestycje. Czasami architekt w porozumieniu z kierownikiem budowy prowadzi również nadzór nad budową.