W jaki sposób podnosić kwalifikacje i kompetencje zawodowe?

nowe trendy

Konkurencja na polskim rynku pracy z każdym rokiem staje się coraz bardziej zacięta, dlatego wiele osób poszukuje skutecznej metody na zwiększenie swojej atrakcyjności w oczach potencjalnych pracodawców. Jak to zrobić? Systematycznie podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe. W ten sposób nie tylko poszerzamy swoją wiedzę, ale także możemy śledzić najnowsze trendy branżowe i tym samym wyróżnić się na tle kontrkandydatów. Jak szybko i skutecznie rozwijać swoje kompetencje? Podpowiadamy.

Kwalifikacje zawodowe a rozmowa rekrutacyjna

Zaproszenie na rozmowę o pracę jeszcze nie gwarantuje zatrudnienia na wybranym stanowisku. Ilość osób kandydujących o daną posadę często jest zaskakująco wysoka, co powinno skłonić nas do podwyższenia kompetencji i kwalifikacji zawodowych.

Obecnie jest to szczególnie ważne, m.in., z uwagi na sytuację pandemiczną czy też napływ obcokrajowców poszukujących pracy w różnych częściach kraju, o czym więcej możemy przeczytać na http://www.ugglogow.com.pl/w-glogowie-pracuje-coraz-wiecej-obcokrajowcow-co-czeka-rynek-pracy/.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych – kursy internetowe

Wybuch pandemii sprawił, że wielu pracowników zostało pozbawionych możliwości zdobywania kolejnych kwalifikacji poprzez uczestnictwo w kursach i szkoleniach stacjonarnych. Na przeciw oczekiwaniom osób stawiających na samorozwój przychodzą kursy online, które posiadają wiele zalet. Po pierwsze, możemy dowolnie rozplanować sobie przerabianie udostępnianych materiałów. Po drugie, oszczędzamy wiele czasu na dojazdach, które nierzadko bywają również problematyczne. Po trzecie, tego rodzaju szkolenia w wielu przypadkach kończą się otrzymaniem certyfikatu, który ma taką samą wagę jak ten zdobyty w ramach warsztatów i prelekcji stacjonarnych.

Podnoszenie kompetencji zawodowych – webinary

Webinary, czyli internetowe seminaria w ostatnim czasie mocno zyskują na popularności. Wiele firm organizuje podobne wydarzenia, które wyróżniają się bardzo przystępną formą przekazu. Prelekcje online często nie trwają dłużej niż 1-2 godziny, co jednak nie przeszkadza ich twórcom przekazać potężną dawkę wiedzy z danej dziedziny. Co ważne, mamy wiele możliwości wyboru i uczestnictwo w jednym takim wydarzeniu nie obliguje nas do wykupienia dostępu do kolejnego. Warto też zaznaczyć, że dostęp do wielu webinarów jest darmowych, bowiem przedsiębiorstwa traktują je jako formę promocji i budowania pozytywnego wizerunku marki. Czasem jednak warto skorzystać z płatnych prelekcji – w ramach pakietów można liczyć na dodatkowe materiały szkoleniowe.

Podnoszenie kompetencji zawodowych – podcasty

Jeszcze do niedawna podcasty należały do niszowych form przekazu, jednak z każdym rokiem zyskują na popularności. Trudno się dziwić – sięganie po treści audio to gwarancja wygody i oszczędności czasu. Podcastów można słuchać praktycznie wszędzie, np. jadąc samochodem, ćwicząc na siłowni, a nawet podczas wykonywania domowych obowiązków. Podcasty dostępne są praktycznie na każdej platformie streamingowej, a różnorodność publikowanych materiałów jest naprawdę imponująca. Od podcastów językowych, przez biznesowe, marketingowe, aż po motywacyjne i psychologiczne – każdy znajdzie coś, co w jego przekonaniu pomoże mu zgłębić tajniki swojej branży i zwiększyć swoje kompetencje zawodowe.