Często oferty pracy, które możemy napotkać w internecie, zawierają szczegółowy opis wymagań na dane stanowisko. Ułatwia to sprawę i pracownikowi i pracodawcy. Czasami spotykamy się ze stwierdzeniem, że rekruter poszukuje osoby, której mocną stroną są zdolności manualne. W jakich zawodach ma to miejsce najczęściej? Podpowiadamy.
Czym są zdolności manualne?
Zdolności manualne to przede wszystkim dobra sprawność w rękach, która pozwala na precyzyjną pracę z elementami, nawet tymi najdrobniejszymi. Mylne jest stwierdzenie, że osoba z dobrze rozwiniętymi umiejętnościami manualnymi jedyne co potrafi, to tworzenie pięknych i estetycznych dzieł plastycznych. Oczywiście zazwyczaj osoby te mają wysoce rozwinięty artyzm, ale nie zawsze sprowadza się on jedynie do tworzenia sztuki. Warto sprawdzić, jaka praca będzie idealna dla osoby, której inteligencja ruchowa jest na wyższym poziomie.
Zdolności manualne w zawodach
Rynek pracy jest rozwinięty na tyle mocno, że każda osoba znajdzie coś dla siebie. Nie ważne czy szukamy pracy w Warszawie, czy interesuje nas praca w Poznaniu. Jest kilka branż, w których umiejętności manualne są cenione najwyżej. Jest to między innymi fryzjer, do którego idziemy zawsze z nadzieją, że na naszej głowie nie dojdzie do katastrofy. Jest to zawód odpowiedzialny, ponieważ obcej osobie zostaje powierzony nasz wizerunek. Dobrze rozwinięta inteligencja ruchowa zdecydowanie sprawdzi się w przypadku operowania nożyczkami czy tworzenia skomplikowanych upięć.
Zawód tatuażysty wymaga precyzji, ale również talentu. To idealny przykład na to, jak zdolności manualne pomagają, a wręcz są konieczne na niektórych stanowiskach pracy. Idealnie obrazuje to również zawód kwiaciarki, która na co dzień tworzy wiązanki z kwiatów oraz stroiki. Często zdarza się, że osoby takie wynajmowane są również do przyozdabiania sal na różne okazje. W tym zawodzie szczególną rolę odgrywa zmysł estetyczny oraz kreatywność.
Powoli zaczyna odradzać się w Polsce branża krawiecka, w której to zdolności manualne nie są tylko mile widziane, ale wręcz wymagane. Warto zaznaczyć, że coraz więcej osób decyduje się na wystawianie swoich rękodzieł na sprzedaż. Stanowi to idealną możliwość do założenia swojej firmy lub dorobienia do domowego budżetu. Jubiler na co dzień pracuje z różnymi narzędziami, które pozwalają mu na odpowiednie wyszlifowanie kamienia oraz zmianie go w piękny pierścionek. Ten zawód wymaga cierpliwości, ale również precyzji i zdolności operowania na małych elementach.
Leave a Reply