Obecnie na całym świecie można zauważyć, że urbanizacja postępuje w znacznym stopniu i przez to zmniejsza się udział zieleni. Z tego powodu w XXI wieku zaczęły się pojawiać na coraz większą skale dacy zielone. Jak wygląda budowa zielonego dachu i czemu warto się na nią zdecydować?
Przebieg budowy zielonego dachu
Najważniejsze jest pamiętać o tym, że gdy interesuje nas dach zielony budowa potrafi być dość skomplikowana i trwać raczej długo, gdyż taki dach wymaga sporo pracy po jego wykonaniu, by roślinność odpowiednio przyjęła. Pierwsze etapy to zawsze wzmocenienie stropu oraz więźby dachowej, a następnie wyłożenie kolejno warstwy hydroizolacyjnej oraz izolacji termicznej.
Na nich układa się grubą warstwę przeciwkorzenną, czy też po prostu ochronną, dzięki której izolacja budynku będzie odpowiednio chroniona. Następnie wykładana jest warstwa drenażowa oraz filtracyjna. Na nich można dopiero ułożyć warstwę roślinną, gdzie nasadza się pożądaną roślinność oraz wegetatywną, która pozwoli jej na odpowiedni wzrost. Jak widać projektowanie dachów zielonych nie jest więc prostą sztuką.
Dlaczego warto zdecydować się na budowę dachu zielonego?
Budowa dachu zielonego ma naprawdę wiele zalet. Takie systemy przede wszsystkim są w stanie znacząco poprawić estetykę budynków poprzez zwiększenie udziału zieleni w miastach, której brakuje w naprawdę wielu miejsach, szczególnie w Polsce, gdzie bardzo popularne jest tworzenie wielkich betonowych dżungli, w których woda nie ma gdzie uciec i przez to bardzo często intensywne deszcze mają naprawdę opłakane skutki.
Tymczasem obecność zielonych dachów pozwala na stworzenie mikroklimatów roślinnych, podnosi wilgotność powietrza w miastach, a także zatrzymuje część wód opadowych i zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się powietrza, co jest problemem w wielu miastach. Nie można również zapomnieć o tym, że dachy są w stanie przyczynić się do redukcji hałasu, który nie niesie się po nich jak po zwykłych dachach, a także pozwalają one na zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza.
Leave a Reply