Holowanie auta – jak nie dać się naciągnąć?

Holowanie auta

Tylko odpowiednie ubezpieczenie assistance jest w stanie zagwarantować darmową lawetę. W innym przypadku niestety będzie trzeba za tą usługę zapłacić. Co prawda drogowcy zawsze proponują wezwanie pomocy drogowej, z którą współpracują, jednak znacznie lepiej jest porównać oferty pobliskich warsztatów, ponieważ można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Ważne jest także to, aby pamiętać, że drogowcy nie mogą narzucać ofert konkretnej firmy, która zajmie się odholowaniem auta.

Awaria na autostradzie – holowanie auta z OC

Decydując się na kupno ubezpieczenia OC, zazwyczaj kierowcy robią to ze względu na jego obowiązkowość i specyfikę. Nierzadko wybierają także najtańszą ofertę, aby płacić, jak najmniejsze składki. Od pewnego czasu na polskim rynku pojawia się oferta ubezpieczenia OC, w którym zawiera się holowanie samochodu. Głównie jest to pakiet assistance w minimalnym wariancie finansowym. Owszem, można ten pakiet rozszerzyć, ale trzeba się także liczyć z tym, że wysokość składki wzrośnie.

Takie ubezpieczenie najczęściej obejmuje pakiet świadczeń, w którym znajduje się:

  • pomoc informacyjna
  • pomoc w organizacji parkingu lub auta zastępczego dla drugiego uczestnika zdarzenia drogowego
  • holowanie pojazdu po kolizji do 150 kilometrów zarówno dla ubezpieczonego, jak i drugiego uczestnika zdarzenia drogowego
  • naprawę samochodu na miejscu zdarzenia, o ile jest to możliwe, zarówno dla ubezpieczonego, jak i drugiego uczestnika zdarzenia drogowego

Będąc zatem poszkodowanym w kolizji lub stłuczce, którą spowoduje osoba z odpowiednim ubezpieczeniem OC, można domagać się organizacji holowania pojazdu, auta zastępczego z ubezpieczenia sprawcy na czas naprawy, czy też parkingu. Istotnym jest fakt, że w ramach wykonanych napraw ubezpieczyciel pokrywa koszty robocizny, ale zapłacić za części zamienne trzeba już samemu.

Awaria na autostradzie – holowanie z autocasco

Mając większe możliwości finansowe, można pozwolić sobie na ubezpieczenie AC. Ubezpieczyciele oferują szeroki wachlarz usług, które nie są dostępne w przypadku OC. Znaleźć w nim można pakiety zawierające holowanie samochodu i inne usługi assistance. Przy wyborze odpowiedniego wariantu nie powinno kierować się tylko i wyłącznie ceną i sugestią agenta. W ten sposób można wybrać ochronę, która będzie niewystarczająca.

Jeśli kierowca ma zamiar wyjechać do innego kraju, nawet na tydzień, powinien pomyśleć o wariancie assistance, który zapewni ochronę i pomoc również poza granicami Polski. Również nie powinno się wybierać pakietów pokrywających ochronę za granicą, jeśli w ogóle się za nią kierowca nie wybiera. Warto także zwrócić uwagę na limit kilometrów, w ramach których holowanie będzie bezpłatne.