Pergola nad tarasem – kiedy warto i jak ją wykonać?

taras

Chcesz rozkoszować się kojącym cieniem podczas słonecznych dni? A może uwielbiasz rośliny i szukasz miejsca, by rozwijać swoje pasje ogrodnicze? Pomyśl o wykonaniu pergoli nad tarasem!

Jak wygląda pergola?

Pergola jest rodzajem ażurowej konstrukcji, która ma na celu stworzenie osłony nad daną powierzchnią, na przykład tarasem. Może ona również służyć jako miejsce do posadzenia roślin pnących.

Najczęściej pergole wykonuje się z dwóch typów materiałów – drewna albo metalu. Drewniane pergole mają bardziej klasyczny, rustykalny wygląd. Najczęściej ich dach tworzony jest z porastających je roślin. Natomiast te nowocześniejsze wykonuje się z profili metalowych, na przykład aluminiowych.

Kiedy warto zamontować pergolę nad tarasem?

Obecnie pergole nad tarasami są bardzo popularne i na ich montaż decyduje się wiele osób, które chciałyby wypoczywać komfortowo na tarasie swojego domu. Zadaszenie pergoli może wtedy zapewniać większą prywatność, cień oraz chronić przed opadami.

Również pergola nad tarasem będzie doskonałym wyborem dla każdej osoby, która chciałaby uzyskać dodatkową przestrzeń dla roślin. Pergola idealnie nadaje się do posadzenia przy niej roślin pnących, na przykład jak winorośle.

Rodzaje konstrukcji pergoli

Pergole mogą być wykonane w wielu wariantach, dlatego też można zdecydować się na konstrukcję, która będzie pasowała do budynku, indywidualnych wymagań oraz posiadanej przestrzeni.

Aktualnie bardzo popularne są pergole nowoczesne wykonane z profili metalowych. Mogą być one wykończone poziomymi belkami na dachu i mogą mieć także rozsuwany dach wykonany w formie markizy. Zadaszenie dachu może być też wykonane z przezroczystego tworzywa – poliwęglanu.

Do domów o tradycyjnym wyglądzie najlepiej będą pasowały pergole drewniane, chociaż te o prostej konstrukcji mogą świetnie dopełniać nowoczesną architekturę. Należy pamiętać o tym, że taka pergola nad tarasem będzie wymagała okresowego impregnowania drewna.

Pergola nad tarasem – jak ją wykonać?

Pergole mogą być zakupione obecnie jako gotowe konstrukcje. Wystarczy tylko odpowiednio zamontować ją na podłożu, by zapewnić jej stabilność. Takie rozwiązanie będzie najlepsze, gdy nie chcemy czekać na wykonanie konstrukcji.

Również pergola nad tarasem może być wykonana na wymiar. W sklepach dostępne są wszystkie materiały potrzebne do jej wykonania, lecz wiele osób woli zlecić ich produkcję na wymiar w specjalizujących się w tym zakresie firmach. Wówczas firma może wykonać projekt pergoli i zrealizować ją na zamówienie klienta.