Retinol – jak go stosować?

pielegnacja twarzy

Każda kobieta chce jak najdłużej cieszyć się zdrową i młodo wyglądającą skórą. Wiele kosmetyków potrafi opóźnić procesy starzenia jej, a nawet znacząco poprawić koloryt czy jej elastyczność. Jednym z najpopularniejszych obecnie składników produktów odmładzających jest retinol. Jest on jednym z najskuteczniejszych i najlepiej przebadanych elementów, które znajdziemy w takich produktach, jak krem nawilżający czy serum. Czym dokładnie jest retinol, jak stosować go w naszej pielęgnacji i jakie kosmetyki z tym składnikiem warto wybierać? Podpowiadamy.

Czym jest retinol?

Retinol jest najbardziej aktywną postacią witaminy A, która nazywana jest ,,witaminą młodości”. Został on odkryty już w latach 30. XX wieku, lecz w składzie kosmetyków znalazł się dopiero w latach 80. Wtedy też powstały badania, które opisały wpływ retinoidów na skórę uszkodzoną słońcem. Mają one właściwości silnie odmładzające, lecz stosuje się je również w terapii trądziku bądź fotouszkodzeń skóry. Ich skuteczność potwierdzona jest wieloletnimi badaniami.

W kosmetykach posiadających działanie odmładzające stosuje się kilka rodzajów witaminy A. Najczęściej występujące to retinol, retinal czy berta-karoten. Podstawowa wersja wykorzystywana jest głównie w produktach przeciwzmarszczkowych, takich jak krem nawilżający, serum czy balsamy.

Przede wszystkim tego typu kosmetyki stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu oraz elastyny. Mają za zadanie poprawić owal twarzy, a także jędrność skóry. Retinol przyspiesza także odnowę naskórka i reguluje podziały komórkowe, co prowadzi do pogrubienia naskórka. Delikatnie złuszcza martwe komórki, co może zapewnić cerze gładkość i promienny blask. Redukuje także szkodliwy wpływ wolnych rodników, które otaczają nas z każdej strony.

Retinol – jak stosować?

Dla wielu kobiet może być to dobre urozmaicenie pielęgnacji, a także zadbanie o odpowiednią zawartość substancji, jaką jest retinol. Jak stosować i czy jest on bezpieczny? Zanim nałożymy odpowiedni preparat na naszą cerę, warto jest zapoznać się ze stężeniem retinolu w konkretnym preparacie. W kremach do twarzy najczęściej stosuje się od 0,3% do 1% tego składnika. Kosmetyki pod oczy zawierają mniej tego elementu, bo zwykle od 0,1% do 0,3%. Aby retinol mógł skutecznie działać w skórze, musi być najpierw przekształcony w kwas retinowy, który jako jedyny posiada zdolność oddziaływania na komórki cery.

Przygodę z aplikacją retinolu dobrze jest zacząć od niskiego stężenia. Najlepiej stosować go co 2-3 dni i obserwować, jak twarz reaguje na taki kosmetyk. Można go również używać naprzemiennie z kremami, które posiadają właściwości nawilżająco-łagodzące. Dzięki temu skóra nie będzie podrażniona, lecz dodatkowo wzmocniona jej bariera hydrolipidowa.

Gdy cera przyzwyczai się do nowego produktu, można zwiększyć częstotliwość jego aplikacji nawet do codziennego stosowania. Jeśli jesteśmy posiadaczkami skóry wrażliwej, warto jest wdrożyć preparat na bazie łagodnych estrów retinolu. Krem nawilżający czy serum z retinolem również mogą być dobrym elementem codziennego rytuału pielęgnacyjnego.