Rozmiar rowerowej ramy

Ktoś może powiedzieć, że rozmiar rowerowej ramy to rzecz drugorzędna w stosunku do osprzętu, wyglądu czy choćby markowości producenta. Nic bardziej mylnego. I to niezależnie od przeznaczenia naszego jednośladu. Bo zarówno zawodowy profesjonalny sprzęt pełny kosmicznych technologii, jak i typowy „markeciak” (tak wielu cyklistów określa najtańsze rowery rodem z supermarketów) musi posiadać ramę odpowiednią do naszych gabarytów. Specjalnie użyte zostało słowo „gabaryty” a nie wzrost, bo nie tylko wzrost jest tu ważny.
Wszyscy szanujący się producenci udostępniają tabelki, gdzie przyporządkowują rozmiary swoich rowerów do odpowiadających im przedziałów wzrostu użytkownika. Wszystko wygląda pięknie, bo w końcu producent o uznanej marce musi się znać na swojej robocie, jest jednak jedno „ale”. Wzrost… A jak łatwo zauważyć choćby na ulicy, ludzie o identycznym wzroście potrafią wyglądać skrajnie różnie. U jednej osoby połowa wzrostu przypada na nogi (można zażartować, że zwłaszcza osoby płci pięknej dałyby wiele, żeby być w tej grupie), u innych jest z tym trochę gorzej. Jednak te różnice nie mają żadnego wpływu na to, że każdy jest w stanie dobrać rower odpowiedni dla niego.
Kluczem do wyboru powinna być osobista przymiarka  do wymarzonego jednośladu. I to najlepiej w obecności wykwalifikowanego sprzedawcy, który dopasuje wszelkie możliwe ustawienia roweru do naszej sylwetki i stylu jazdy. Bo posiadając nawet dobrze dobrany rozmiar ramy, możemy nie poradzić sobie sami z odpowiednim ustawieniem reszty elementów wpływających na ergonomie naszej jazdy, typy kierownica czy siodełko. Dodatkowo znający się na rzeczy sprzedawca podpowie nam, co możemy regulować w późniejszym czasie, kiedy już przejedziemy pewną ilość kilometrów i lepiej będziemy wiedzieli czego nam potrzeba i co za tym idzie, będziemy bardziej zwracać uwagę na niuanse. Musimy się też liczyć niestety z tym, że upatrzony model danego producenta po prostu nie będzie się dla nas nadawał. Będąc na granicy rozmiarów lub mając dość nietypowe wymiary, możemy nie być w stanie dopasować odpowiednich ustawień sprzętu do naszej sylwetki. Lepiej wtedy poszukać ramy innego producenta, niż na siłę dopasowywać sprzęt do siebie lub siebie do sprzętu. Oczywiście mamy świadomość, że może być to ciężka decyzja, jeżeli mierzymy Rower Marzeń.

Powyższe rady odnoszą się do wszelkiego typu rowerów i każdego poziomu zaawansowania użytkownika. Nic nie jest w stanie zastąpić osobistej przymiarki. Lata doświadczeń i znajomość wszelkich parametrów wielkości ram podawanych przez producentów nie powiedzą nam, czy akurat dany model i rozmiar ramy będzie dla nas idealny. Oczywiście doświadczony kolarz znacznie lepiej dobierze sobie rower „w ciemno” ale z drugie strony będzie miał też znacznie mniejszy margines błędu, bo dla zawodowca, czy nawet doświadczonego amatora, każdy szczegół może być kluczowy (swiatnaobcasach.pl).
Także nawet obecnie, w dobie powszechnych zakupów przez internet, nie należy zapominać o stacjonarnych sklepach rowerowych. A internet wykorzystać ewentualnie do tego, żeby odnaleźć sklep, w którym sprzedawcy będą prawdziwymi fachowcami skorymi do pomocy, a nie tylko wcisną nam zalegający w magazynach towar, którego nikt wcześniej nie kupił.